Zmień swój wizerunek na rynku

Coraz większa liczba instytucji i przedsiębiorstw dostrzega obecnie wagę poprawiania własnego wizerunku na rynku, jak również dobrych stosunków z teraźniejszymi i potencjalnymi klientami. W tym celu wprowadzany jest tak zwany marketing relacji. Opiera się on na tezie, że wartością najbardziej istotną jest zrozumienie klienta i jego potrzeb. Zadowolenie klienta z usług firmy jest niezwykle istotne, bowiem może wpłynąć korzystnie na budowany wizerunek firmy.

Jedna z reguł marketingu relacyjnego mówi o tym, że należy w większym stopniu skupiać się na zaspokajaniu potrzeb klienta obecnego, niż na usiłowaniach pozyskiwania nowych. Nie wolno w całej działalności zaniedbywać własnych pracowników i ich praw. Komunikowanie się z partnerami powinno odbywać się w przyjemnej, dobrej atmosferze.

Programy lojalnościowe

Programy motywacyjne, zwane także lojalnościowymi, są bardzo chętnie stosowane przez przedsiębiorstwa.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Stanowią one część marketingu relacji. Są metodą na budowanie przywiązania nabywcy do określonej marki, czyniąc ją chętniej wybieraną. To z kolei pozwala na zwiększenie sprzedaży danego towaru, a zatem na zwiększony zysk. Statystycznie programy tego typu w większości są rozpoznawane przez ludzi o wyższym poziomie wykształcenia, oni też są najczęściej ich odbiorcami. System lojalnościowy niezbyt często natomiast trafia do osób niewykształconych, a także do ludzi starszych. Generalny poziom poinformowania o nim jest nadal niezadowalający. Nabywcy nierzadko korzystają z programów motywacyjnych nieświadomie.

Programy motywacyjne na terenie kraju

W Polsce również prowadzonych jest dużo programów motywacyjnych >> więcej informacji. Zaufanie do tego typu udogodnień deklaruje coraz znaczniejsza liczba ludzi. Najpopularniejsze programy lojalnościowe w Polsce to Tesco Clubcard, Orlen Vitay, program Rodzinka zarządzany przez sieć Carrefour oraz karta Payback. Do tego rodzaju programów zaliczają się również wszelkiego typu karty stałego klienta, które można otrzymać np. w niektórych aptekach. Niedawno wprowadzonym rozwiązaniem jest program lojalnościowy „Rossnę”, stworzony przez sieć sklepów Rossmann. W ramach tej akcji oferowane są drobne upusty na akcesoria dla niemowląt, nabywane w tych sklepach przez rodziców dzieci.