Grzybowo

Grzybowo to cicha wieś wypoczynkowa położona w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest całkiem specyficznie zlokalizowane na obszarze tak zwanej depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo znajduje się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość siedmiu kilometrów i wcina się na głębokość 800 m. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest nadzwyczaj cieplutka.

Grzybowo charakteryzuje się również wspaniałymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają czterdzieści metrów. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma pomagający wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, szczególnie po burzach morskich można znaleźć bursztyny, które wyrzucane są tutaj wraz z wodorostami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży wydzielony został dla naturystów.

Do Grzybowa urlopowiczów przyciągają także interesujące imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w miejscowym kościele. Interesującym miejscem do zwiedzenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów odnajdziesz tu –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się klikajstadnina koni sportowych, z kolei w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzikim Zachodem. Jest tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w ubiorach indiańskich bądź kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem bądź na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne drogi rowerowe, które są częścią trasy międzynarodowej.

Zainteresował Cię nasz wpis? Więc namawiamy Cię – przeglądnij następną witrynę i dokonaj oceny naszych starań. W przypadku pewnych wątpliwości – pisz!

Jednym z najbardziej interesujących jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska z zanikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący unikalnością na terenach wydmowych. Atrakcyjny jest też szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie występuje zabytkowa latarnia i gotycki kościół z piętnastego wieku, a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie odnalazły liczne, ciekawe ptaki. Urlopowicze częstokroć korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz płyciutkich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego występują cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa znajduje się również teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.