Czy pracowanie spoza biura ma jedynie plusy? Okazuje się, że niekoniecznie. Zobacz o jakich wadach trzeba powiedzieć

Wydaje się, iż pracowanie zdalne, z własnego mieszkania i na własnych warunkach to świetne rozwiązanie dla każdego pracownika, który w jakiś sposób musi zarobić na swoje utrzymanie. Sporo z nas z pewnością marzy o czymś takim i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Przecież opcja ta zdaje się być niezwykle wygodną. Najczęściej zarabiają tak na życie graficy, copywriterzy czy praca informatyk.

Informatyk

Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Wychodzi jednak na to, że taki tryb pracy posiada też swoje wady. porady (zobacz zwrot towaru bez podania przyczyny) w domu wymaga od nas mnóstwo samodyscypliny. Nie mamy koło siebie szefa, który mówi co oraz kiedy należy zrobić (zobacz nowe oferty pracy). Nie ma również osoby, która weźmie odpowiedzialność, jak i często również takiej, która szybko pomoże, kiedy pojawią się problemy. Będziemy niejako skazani na samowystarczalność. Praca w biurze nie generuje takich problemów. Tam łatwo znaleźć kogoś, kto w razie problemów wyciągnie pomocną dłoń (mowa rzecz jasna o „zdrowych” zakładach pracy, bez atmosfery mobbingu oraz przesadnej rywalizacji).

O wspomnianą samodyscyplinę często rzeczywiście ciężko. W deszczowe, jesienne dni o wiele ciężej będzie wstać wcześnie z łóżka i zabrać do pracy, jeżeli nie będzie takiego przymusu. Może być także ciężko oprzeć się pięknej pogodzie czy masie innych okoliczności, które zachęcać będą do odłożenia pracy na później. W domu po prostu ciężej o skupienie, szczególnie, kiedy nie mieszkamy sami. Przy małych dzieciach może okazać się to wręcz niemożliwe. porady (zobacz kalkulator wynagrodzeń koszty pracodawcy) w domu może także prowadzić do alienacji. Czy tego chcemy, czy nie, zakłady pracy są miejscami, w których dorośli ludzie mają najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeśli nie będziemy mieć tych okazji, prędko możemy zacząć skarżyć się na osamotnienie. Przy braku wsparcia ze strony innych i tych samych celów zawodowych grozi nam także szybsza utrata motywacji oraz wypalenie.

Widoczny jest pewien trend pośród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmie pomieszczeń do pracy wraz z innymi podobnie pracującymi ludźmi. Tak jest praktycznie wszędzie w Polsce, na przykład praca Radom (więcej ofert). Jak więc widzimy, nawet wśród osób pracujących niezależnie jest potrzeba posiadania zawodowych relacji z innymi ludźmi.

Czy praca w domu jest rozwiązaniem dla każdego?
Z pewnością nie. Każdy z nas ma inny charakter a do tego w inny sposób będzie potrafił dostosować się takiego trybu życia. Może być też tak, że po jakimś czasie będziemy tęsknić za biurem i z radością wrócimy na etat. Być może będziemy szukać nowej pracy, przeglądać oferty pracy Żyrardów (zbiór ofert pracy). Takie przypadki zdarzają się dosyć często. Warto jednak spróbować, gdyż wbrew temu co możemy wywnioskować z powyższego tekstu, zdalny sposób pracy posiada także sporo zalet.