W Polsce nieustannie wzrasta popularność aktywności fizycznej

Aktualnie zderzają się dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony alarmująco rośnie ilość ludzi skrajnie otyłych, co zagraża ich zdrowiu, a w najcięższych przypadkach także życiu. Jednocześnie, panuje dzisiaj moda na aktywność fizyczną – sporo osób stara się ćwiczyć i stosownie odżywiać. Oczywiście, drugi trend jest bardzo wskazany, szczególnie aktualnie, kiedy osoby otyłe stają się ogromnym obciążeniem dla służby zdrowia. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów sportów jest bieganie.

siłownia

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com

Dlaczego? Głównie przez wzgląd na fakt, że nie potrzebuje się dużej wiedzy ani kosztownego sprzętu. Biegać można wszędzie, o każdej godzinie. Trzeba wyłącznie zaopatrzyć się w komfortowe buty. Jest to zdecydowanie jedna z najtańszych aktywności, gdyż nie ma potrzeby opłacania karnetu na siłownie lub treningów z trenerem. Bieganie ponadto daje możliwość na odstresowanie się oraz pozbycie negatywnych emocji. Promocja biegania jest dzisiaj dość zakrojona na szeroką skalę, a ilość osób, które startują w maratonach z roku na rok jest dużo większa.

Dużo osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się również na „treningi dywanowe”. Można je wykonywać dzięki filmikom zamieszczanym w internecie lub dzięki płytom DVD. W Polsce pod tym względem już od długiego czasu rządzi Ewa Chodakowska, dziś jedna z najbardziej popularnych trenerek Polek. Takie treningi są elastyczne, ponieważ można je robić o każdej porze.

Na dodatek, też nie generują problematycznych kosztów – wystarczy wyposażyć się jedynie w strój sportowy i można zaczynać ćwiczenia. Jest to znakomita alternatywa dla osób, które w pobliżu nie posiadają siłowni bądź jakiegokolwiek klubu fitness, mają niewielkie fundusze i czas albo zwyczajnie nie chcą opuszczać domu. Wielkim zainteresowaniem cieszy się także kulturystyka.

W zawodach biorą udział nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Takie ćwiczenia jednakże wymagają dużych podkładów samodyscypliny, jako że trzeba stosować się do zaleceń trenera, dziennie poświęcać sporo czasu na pracę na siłowni oraz przystosować własny jadłospis do niemałych wymagań. Coraz częściej organizowane są zawody kulturystyczne, brać udział w nich mogą zarówno osoby z imponującą muskulaturą, jak też ćwiczący, którzy są mniej wyrzeźbieni.