A Ty również posiadasz firmę? Jak Ci się powodzi? Czy także masz podobne do wszystkich problemy? A może zmagasz się z czymś innym?

Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Poza tym, że musimy pamiętać o każdej sprawie to musimy ciągle trzymać rękę na pulsie, obserwować rynek, tendencje na nim występujące, zwroty akcji.

Trzeba w jakiś sposób kontrolować naszych pracowników, gdyż to od nich zależy tak naprawdę sukces wielu inicjatyw. Jeśli masz dużą firmę to właściwie musisz pamiętać, że każdy z działów odgrywa niebagatelną rolę w każdym momencie funkcjonowania. Zakłócenia w tym obszarze mogą skończyć się problemami.

Można to zestawić z pięknym, lśniącym samochodem. Sprawuje się wspaniale, a co najbardziej istotne zachwyca innych swoich wyglądem. Samochód jednakże to ogromny organizm, w którym jedna rzecz potrafi wpłynąć na inne. I co z tego, że Twoje auto aż razi oczy swoją wspaniałością, gdy nagle staje na środku autostrady, gdyż coś się stało, jakaś drobinka się popsuła. To samo możemy powiedzieć o firmie, jako o ogromnym organizmie, w którym nie do końca wszystko jest raz i na zawsze. Więc, podobnie jak Twoje piękno auto może się zwyczajnie popsuć przez jakąś drobną usterkę, podobnie jakiś dział w Twojej firmy, a przeważnie jedna osoba, może „zawalić” i trudno będzie to naprostować.

kalkulator

Źródło: www.morguefile.com

Najczęściej tego typu błędy wychodzą w działach odpowiedzialnych za kadry i płace program. Może się tam coś nie zgadzać na przykład listy płac i już jest kłopot.

Jeżeli tematyka, która jest przedstawiona w niniejszym wpisie jest godna Twojej uwagi, to dodatkowo zobacz link w serwisie (http://www.magdalenagrzeskowiak.pl/oceny.html).

Istotne, więc, by tego typu działy miały jak najdogodniejsze warunki do pracy, były wyposażone w najlepsze programy, przykładowo program do fakturowania online. Dlatego też prowadzenie firmy to zajęcie dla osób o mocnych nerwach, dla osób zorganizowanych i umiejących budować prawdziwy zespół. Osoba, która prowadzi firmę musi mieć też cechy przywódcze, w razie potrzeby będzie mobilizować, wspierać, ale także musi potrafić powiedzieć coś szczerze, prosto w twarz. Nie może się obawiać, iż kogoś zrani.

Konstruktywna krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Ale właśnie konstruktywna, bo jeśli będziemy na wszystko reagować zdenerwowaniem, a nasza nerwowość przeniesie się na innych pracowników to nie będziemy lubiani, a ludzie będą u nas pracować tylko dlatego, że nie mają obecnie innych możliwości. To nie buduje odpowiedniej atmosfery w zespole. Bądźmy dobrym, lecz i sprawiedliwym szefem. Jak trzeba pochwalmy, jak ktoś zawali zareagujmy, lecz nigdy nie róbmy tego, aby odreagować stres.

Więcej na