Mało znane języki obce – ogromne szanse na polskim rynku pracy

Zachęcają nas do poznawania języków znanych. Wspomina się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Czy nie będzie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Angielski już znasz, drugi taki język też będzie przydatny. To wszystko prawda, znajomość angielskiego to niezbędne minimum, ale wybór kolejnego jest bardzo kluczowy. Raczej zachęcamy do zdecydowania się na mniej znany, bardziej niszowego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.

szkolenia dla nauczycieli

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie żaden z tych krajów nie odgrywa ważnej roli na arenie międzynarodowej, obszarowo również nie są to za duże kraje. Kiedyś Serbia to była Jugosławia,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle radzący sobie kraj, teraz Serbia nawet nie jest członkiem Unii Europejskiej. Rumunia niedawno weszła do UE, a Słowacja i Słowenia to raczej druga liga Europy, jeśli chodzi o ważność, znaczenie w europejskiej polityce. I właśnie dlatego, może właśnie, dlatego warto wybrać taki język do nauki. Nikt o nim nie myśli poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz dla siebie wolne pole, tak się buduje swoją niszę, do której ciężko będzie się dostać.

No popatrz, oferta pracy: szukają kogoś z hiszpańskim. Na korytarzu widzisz pełno rywali, na twoje miejsce jest chętnych z pięćdziesiąt osób.

Zainteresowały Cię zagadnienia, które tutaj znalazłeś w powyższym tekście? Jeżeli tak, to dodatkowo zweryfikuj ofertę u źródła, a stwierdzisz, że wszelkie wiadomości są autentyczne.

Jakie masz szansę się dostać, jeśli jest jedno stanowisko. Niewielkie. Inna sytuacja, jakaś firma potrzebuje osoby ze znajomością języka serbskiego (serbski dla początkujących). Nie ma takich kandydatów, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, praca jest twoja. Już widoczne są korzyści z poznawania niszowych języków?!

Nauka języka rumuńskiego (język braci Słowaków) to pomoce naukowe w niedużej ilości (słowniki, podręczniki), podobnież trafisz na publikacje i słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest popularniejszy, jeśli idzie o publikacje, jako język serbsko-chorwacki, więc nie wpadnij w tą pułapkę, to wręcz identyczne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to całkiem miłe zajęcie.

Jeśli szukasz zbliżonych danych na prezentowany wątek, to także rzuć okiem na piaskowanie warszawa bielany analogiczne portale, które podnoszą tę tematykę.

Są to języki słowiańskie, więc nieodległe językowo do naszego ojczystego języka.