Rozmaite typy pożyczek

W życiu każdego człowieka są takie chwile, w których konieczne jest otrzymanie dodatkowej dawki gotówki. Wynika to z różnych przypadków życiowych, między innymi z nieoczekiwanych zdarzeń losowych, takich jak na przykład wypadki i problemy ze zdrowiem. Występuje także wiele mniej niebezpiecznych i traumatycznych sytuacji, w których potrzebne są dodatkowe porcje pieniędzy.

powiększanie ilości pieniędzy

Autor: Alan Cleaver
Źródło: http://www.flickr.com

Może to być na przykład pomysł na wycieczkę zagraniczną lub inny wyjazd wakacyjny. Dodatkowa gotówka bywa stosowana do realizowania rozmaitych pragnień i zamierzeń, zarówno tych dotyczących codziennych potrzeb, jak i nieoczekiwanych zdarzeń i wyjazdów.

Jako że większość osób nie może pozwolić sobie na realizowanie planów i marzeń w każdej chwili, często środki na te cele są uzyskiwane z różnorodnych źródeł, jak Pożyczkę można zaciągnąć na różne sposoby w zależności od wymaganej ilości i innych elementów.

Pożyczki prywatne

Niejednokrotnie bywa tak, że potrzebna gotówka pożyczana jest od innych osób, nierzadko rodziny czy znajomych. Ten sposób stosuje się zazwyczaj przy niewielkich pożyczanych kwotach, które nie nastręczają dużych problemów przy oddawaniu.

monety przy śwince

Autor: Sheila Sund
Źródło: http://www.flickr.com

Także w sytuacji takiego pożyczania niezwykle istotne jest, by jasno i konkretnie ustalić aspekty zawieranej transakcji. Warunki te to mianowicie dokładna kwota pożyczki, a w pierwszej kolejności termin jej zwrotu. Kredyty o charakterze prywatnym udostępniane w ramach rodziny czy grupy przyjaciół najczęściej nie są oprocentowane.

Pożyczki i kredyty bankowe i z innych instytucji

Jeżeli chodzi o otrzymywanie gotówki z rozmaitych instytucji, to zasadniczą metodą jest zaciąganie pożyczek i kredytów w bankach. Banki są właściwie jedyną instytucją, która może udzielać kredytów i są to najczęściej świadczenia opiewające na duże sumy. W instytucjach bankowych udostępniane są też usługi takie jak ratę (zobacz nasz odsyłacz) pod zastaw rozmaitych przedmiotów.

Przy zaciąganiu kredytu w banku bardzo ważnym warunkiem jest, by podać cel, na który przeznaczane są zdobyte środki. Poza bankami ostatnio powstaje również bardzo dużo innych instytucji, w których można zaciągnąć pożyczkę. Przy nawiązywaniu umów z takimi firmami należy jednak zachować szczególną ostrożność.