Wybór odpowiedniego blankietu

Wybór właściwego blankietu do rozliczenia własnych przychodów nie zawsze jest prostą sprawą. Czasami wystarcza nam jeden blankiet, a bywają sytuacje, że prócz trzech kluczowych formularzy jesteśmy zmuszeni złożyć także parę załączników. Druk PIT 28 wypełniają obywatele rozliczający aktywność gospodarczą.

Ażeby zdołać rozliczać się za rok 2015 na druku PIT-28 trzeba do 21 stycznia poinformować organ podatkowy o rozliczeniu się w odmianie ryczałtowej. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej, wolę rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym należy przedłożyć w dniu otwarcia aktywności i przed osiągnięciem pierwszego przychodu.

W przypadku najmu, podnajmu, ajencji, poddzierżawy, również umów o analogicznym charakterze, zawiadomić nie dalej niż do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym uzyskało się zysk, o osiągnięciu przychodu – . Jeżeli osoba nie wykona owych wymogów, skutkuje to stratą możliwości rozliczenia się ryczałtowo.

Rozliczając się ryczałtowo nie ma możności skorzystania z jakichkolwiek udogodnień, jakie osiągalne są przy wyliczaniu na innych drukach. Podatnik składający PIT-28 nie ma możliwości rozliczać się wraz z współmałżonkiem, ani jako osoba sama wychowująca potomka. Przysługują mu za to inne ulgi, w tym ulga abolicyjna za dochody uzyskane za granicą.

rozliczanie PIT online

Autor: Eleleleven
Źródło: http://www.flickr.com

Poświadczenie podatkowe o wysokości zdobytego dochodu, wysokości poczynionych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni oddać w terminie do 31 stycznia następnego roku.

Niezwykle nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, by przejrzeć ten tekst. Jeżeli czujesz ochotę na inne, to naciśnij odnośnik i przenieś się do kolejnej witryny.

br>
Ten serwis internetowy biuro rachunkowe oleśnica ma wciągające informacje na opisywany wątek, zatem, jeżeli ta tematyka Cię ciekawi, to sprawdź to koniecznie.

Dowiedz się więcej o PIT 28.

Przed rozpoczęciem wypełnienia pit a warto mieć na uwadze, że w przypadku, gdy działalność opodatkowana w formie ryczałtu jest przez małżonków, to niezależnie od formy, w jakiej to się odbywa, jednoroczne zeznanie PIT-28 wysyła każdy z małżonków osobno.

W wypadku, w którym podatnik utracił prawo do rozliczeń ryczałtowych, zobligowany jest do wysłania zeznań PIT 36, dopełnionej o PIT28 za czas poprzedzający utratę owego prawa.

Niezłożenie zeznań w terminie rozpatrywane jest jako naruszenie przepisów i podlega karze pieniężnej.