Przyrodnicze atrakcje Pienin warto zobaczyć na własne oczy?

Pieniny to wspaniały masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, zatem wziąć ten teren pod uwagę planując wakacje w górach!

szczawnica noclegi

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najcudowniejszych zakątków w naszym kraju. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się dogłębnie w skały tworząc przełom, którego widok jest nie do opisania. Na odcinku 2,5 kilometra w linii prostej rzeka tworzy 7 zakrętów, osiągając w ten sposób dziewięć kilometrów długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do pięciuset metrów.

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od pierwszego kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad 165 lat. Tratwy ruszają z przystani flisackiej w Kątach, aby odbyć 15-kilometrową wycieczkę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem lub trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin. Interesującym fragmentem krajobrazu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało w skutek budowy zapory na Dunajcu. Na początku przedsięwzięcie wzbudzało wiele kontrowersji, lecz z czasem jezioro łącznie z śliczną okolicą stało się jednym z najbardziej urokliwych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy.

Zainteresował Cię nasz tekst? Jeśli tak, to śmiało sprawdź, co jest w ofercie wrocław nocleg centrum, która dotyczy pokrewnej problematyki.

Prócz wspomnianego wspaniałego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej przeróżności rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a gołe skały porastają reliktowe laski sosnowe. Fascynującym elementem krajobrazu są także ukwiecone górskie łąki, używane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Dobrze się tu czują różnego rodzaju owady i motyle (ok. 1600 gatunków) – odnotowano występowanie niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Ścisłą ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków przeważają przede wszystkim gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Należy także wdrapać się na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak określany Sokolą Percią i Czertezik (siedemset siedemdziesiąt cztery metry nad poziomem morza), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano także liczne tarasy ze wspaniałą panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje także wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Powinno się także zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują rzetelnie wyposażoną bazę zabiegową.

Wśród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają też zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się wyjątkowo cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Warto udać się także na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się niesamowity, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***Kompletną ofertę na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Pieninach można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki:- domki pieniny- tanie kwatery w górach- pensjonaty w górach- pokoje gościnne w górach