Jantar – i tajemnica Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa znajdująca się w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, albowiem znajduje się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, rokrocznie odbywa się tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był rewelacyjnie rozwiniętą i bogatą osadą z knajpami i noclegowniami dla turystów. We współczesnych czasach wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z rozległymi, piaszczystymi plażami. Są one zadbane, bezpieczne i stosownie przygotowane zarówno dla relaksującego, jak i aktywnego wypoczynku.

Ponieważ Jantar słynie z bursztynu nie jedynie w naszym kraju, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te przygotowywane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są rozmaitego rodzaju gry, zabawy oraz występy sław. Miłośnicy bursztynów z pewnością będą chcieli odwiedzić Muzeum Bursztynnictwa, w którym zgromadzono unikalne produkty z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz starodawne zdjęcia. Można tutaj także zapoznać się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Atrakcyjnych wrażeń i informacji może zapewnić również spotkanie z rybakiem, który przekaże ciekawe historie związane z morzem, a także wytłumaczy specyfikę swojej profesji. Można też zakupić od niego dopiero co złapane, morskie ryby.

Popularną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – warto kliknąc, gdzie można ujrzeć oryginalne tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obrządkami i pomysłami na rozrywkę. Powinno się też posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie wykonane pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar znajduje się na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki gwarantującej bardzo dużo ciekawych wrażeń.

Jeśli znajdziesz w tym artykule coś wartościowego dla Ciebie, to bez wahania zobacz koniecznie również tamto źródło (https://bachledaresort.pl/) – w nim też zobaczysz wiele podobnych wiadomości.

Podczas pobytu w Jantarze z pewnością atrakcyjna będzie także wizyta w Mini Zoo gdzie przebywają strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie mieści się interesująca wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu także kupić miód (Sprawdzone Pasieki) z miejscowej pasieki. Uznaniem cieszą się też tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na pozytywny mikroklimat i szansy użytkowania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma możliwość stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***Kompletną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Jantarze można znaleźć w serwisie lub klikając na niżej znajdujące się linki:- Jantar pokoje gościnne- noclegi Jantar- wczasy 2014