Powrót z obczyzny a połączone z tym formalności podatkowe

W dzisiejszych czasach sporo Polaków wybiera pracę za granicą. Wszelkie podmioty podejmujące pracę na terytorium Unii Europejskiej są zobowiązane płacić podatek od dochodu jednakowo jak to ma miejsce w naszej Ojczyźnie. Nie wszyscy jednakowoż krajanie po reemigracji z obczyzny starają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w wypadku zaistniałej nadpłaty. Często wynika to z przyczyny z nieznajomości prawa skarbowego. A podług ustawy o zwrot nadpłaty możemy się starać również po powrocie do swojego kraju. Mało tego aż do czterech lat do tyłu.

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście takową możność mają również ziomkowie reemigrujący z Zielonych Wysp. Jakim sposobem możemy z tego przepisu korzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii trzeba rozpocząć od prośby do Revenue o wypisanie poświadczenia P21 – Balancing Statement, a więc rozliczenia skarbowego za zeszły rok (czytaj pod adresem . Starając się o zwrot nadpłaty za w bieżącym roku podatkowym musimy wypisać wniosek P 50 jaki możemy ściągnąć ze strony www Revenue.

Zaświadczeniami jakie potrzebujemy nadto dysponować są P60 oraz P45 opcjonalnie tak zwanymi Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Jeśli ich nie posiadamy winno się przedłożyć payslipy wymieniające precyzyjne dane naszych chlebodawców. W kwestionariuszu P 50 natomiast należy wpisać swój numer rachunku o ile mamy rachunek bankowy w banku irlandzkim. Jeśli takowego rachunku nie mamy, podajemy nasz krajowy adres pod który będzie przekazany czek możliwy do zrealizowania w polskim banku. Wysokość możliwego zwrotu należnego podatku zależy głównie od sytuacji indywidualnej oraz od należnych się pracownikowi ulg skarbowych.

Zainteresował Cię nasz wątek? Więc wejdź w link do serwisu i ciesz się innymi faktami. W razie pewnych pytań – zwróć się do nas.

Wielkość zaliczek pobranych na poczet podatku uwidoczniona jest w kwestionariuszu P 45 jaki każdy z pracowników odbiera na zakończenie pracy (aktualne opracowanie). Interesująca nas kwota jest uwidoczniona na tym dokumencie w rubryce „tax deducted”.

Masz uczucie, że zbliżone teksty wyjaśnią Ci bardziej tę kwestię? Jeżeli tak myślisz, zobacz w tekście (http://ksiegowosc-kruger.pl/jednolity-plik-kontrolny.php) inny tego typu punkt widzenia.

Istnieje na rynku usługowym wiele firm zajmujących się pomaganiem reemigrantom w odebraniu owej sumy. Jeśli nie mamy dość czasu lub ochoty żeby zająć się tą rzeczą osobiście, możemy wtenczas powierzyć odzyskanie zwrotu podatku z zagranicy takiej firmie. W czasie wyboru odpowiedniej firmy należy kierować się ilością jej dotychczasowych interesantów oraz ich rekomendacjami oraz sprawdzić daną firmę usługową w miejscowej Izbie Rozrachunkowej.