Niesamowita technika 3D – zdjęcia przyszłości

Obecna technologia oferuje w dziedzinie fotografii niesamowite perspektywy. Przykładem tego są zdjęcia 360 stopni. Przedstawiają w bardzo interesujący sposób fotografię i stały się wyjątkowo modne w przeróżnych obszarach. Nie tylko profesjonaliści mogą już wykonywać takie kadry, ale też amatorzy.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku należy wyjaśnić, czym są zdjęcia 360 stopni (przedstawione na ). Otóż jest to możliwość zaprezentowania dużej przestrzeni. Zdjęcie, jakie utworzono z więcej niż z dwóch fotografii w świecie cyfrowym nosi miano fotografii panoramicznej. Istnieje kilka rodzajów zdjęć szerokokątnych. Do bardzo spopularyzowanych zaliczyć można panoramy sferyczne bądź panoramy dookólne. Aby wykonać dobrej jakości fotografię panoramiczną, powinno się posiadać odpowiednim sprzętem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Ważny jest obiektyw, który powinien być szerokokątny, co da perfekcyjne możliwości. W robieniu tego rodzaju zdjęć występuje sytuacja nazwana błędem paradoksalnym. Tworzy się wtedy, gdy fotografujący robi następne ujęcia z innej perspektywy. Rozwiązaniem jest zachowanie sporej odległości osoby fotografującej w stosunku do obiektów. Niezbędny okaże się tu statyw z głowicą szerokokątną. Ważnym warunkiem dobrego zdjęcia panoramicznego jest punkt wspólny dla wszystkich dokonanych zdjęć. Wówczas nie będzie kłopotu z obrobieniem danych w programie przeznaczonym do tego gatunku fotografii. Naturalnie wspomnieć trzeba o świetle i balansie bieli, jakie powinny być identyczne od początku sesji. Będąc przy oprogramowaniu, należy napomknąć o istniejących aplikacjach, które wykorzystywane są do stworzenia zdjęć panoramicznych. Rynek oferuje sporo programów, jakie są bardzo intuicyjne i nie stanowią problemów w obsłudze.

A co z fotografiami w 3D? Może najpierw skrócona ich definicja – zdjęcia w 3D formują się, gdy dwa samodzielne obrazy są przeznaczane dla każdego oka. Wtedy otrzymamy rezultat 3D (więcej).

Jeżeli zaintrygował Cię opisywany artykuł, szybko zobacz dodatkowo ten odnośnik! To świetna oferta i tutaj znajdziesz szczegółowe informacje.

Taką możliwość mamy już w aparatach fotograficznych, które obejmują tą technologię. Nie potrzeba tu jakichkolwiek pomocniczych rekwizytów. Trzeba tylko uruchomić tryb w aparacie i zrobić fotografię tak jak w klasycznej opcji panoramy. Wynik trójwymiaru będzie widoczny na sprzęcie, który posiada opcję wyświetlania takich obrazów – np. telewizor. Są to niezwykłe efekty, które sprawiają sporo frajdy.