Relax w spa

Sauna to miejsce, do którego przychodzi się zarówno dla relaksu, jak i dla zdrowia. Podstawowe działanie sauny polega na użyciu wysokich temperatur, co sprzyja poprawie krążenia. Wyróżnia się parę rodzajów zabiegów, którym można poddać się w saunie. Typy te uzależnione są od metody, jaką proces jest przygotowany. Wizyta w saunie najczęściej zabiera od kilku do kilkunastu minut. Następnie powinna odbyć się chłodna kąpiel. Sauny są dostępne w centrach spa, jak również w drogich hotelach i pensjonatach. Można także zbudować własną, o ile jest taka możliwość.Zabudowa saun jest niezwykle typowa, działa jednak spora ilość przedsiębiorstw, które wykonują tego rodzaju konstrukcje. Do budowy sauny potrzebne jest odpowiednie drewno, a jej dokładna budowa uzależniona będzie od zastosowania.

sauna, relax

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Typy saunyProcesy w saunie mogą przebiegać na sucho lub na mokro. W tej pierwszej sytuacji ciepło uzyskuje się bez wykorzystania wody. W przypadku sauny mokrej, zwyczajowo zrasza się wodą gorące kamienie, uzyskując parę. Czasami do specjalnych typów sauny zaliczyć można łaźnie parowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w nich parę, wdmuchiwaną przez specjalny agregat. W łaźniach parowych panuje maksymalna wilgotność oraz dosyć wysoka temperatura, jednak znacznie niższa niż w saunie tradycyjnej. Łaźnia parowa nadaje się do częstszego odwiedzania niż sauna. Innych właściwości korzystnych dla organizmu można jej dodać poprzez użycie wywarów z ziół, otrzymując miejsce do ziołowych inhalacji. Zabudowa łaźni parowych jest inna niż zabudowa saun. Łaźnie wyłożone są najczęściej płytkami z ceramiki, szklanymi lub z tworzywa sztucznego. Garść rozwiązań na to, by rozbudować swój pensjonat więcej tutaj

sauna

Autor: Hotel Arthur
Źródło: http://www.flickr.com

Dobre stronyZarówno sauna, jak i łaźnia parowa gwarantują wiele pozytywnych następstw dla organizmu. Przede wszystkim zabiegi takie służą oczyszczeniu organizmu oraz poprawie krążenia. Nagłe zmiany temperatur pomagają zahartować organizm, zmuszając konkretne organy do szybszego funkcjonowania. Sauna pomaga także na wiele schorzeń, na przykład na bóle reumatyczne. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach. Jednym z podstawowych jest astma i podobne schorzenia układu oddechowego. Poza tym sauna działa odprężająco, jest dobrym pomysłem na wykorzystanie wolnych chwil, łącząc przyjemne z pożytecznym. Budowa spa we własnym domu także nie jest złym pomysłem, miałoby się dostęp do działania sauny na co dzień. Więcej:

Źródło: