Co powoduje, że bardzo lubimy filmy?

Należy trochę przemyśleć dlaczego taki człowiek, który nie przepada za kinematografią jest fenomenem. Naturalnie kinematografia nie jest dla każdego, ale jakoś się złożyło, że zdecydowana większość z nas lubi obejrzeć co pewien czas filmy dvd bądź wielce ostatnimi czasy popularne amerykańskie seriale TV.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje TV to były popularne już lata temu, ale dopiero takie produkcje jak Oz czy Six Feet Under sprawiły, że wreszcie telewizja nie jest traktowana jako bardzo ubogi krewny kinematografii. Niegdyś znani aktorzy wstydzili się grywać w serialach, dzisiaj to nie do pomyślenia.

No cóż, weźmy chociażby w rachubę filmy dokumentalne: nierzadko ich głównym walorem jest nauka, ale są również te, które mamy możliwość oglądać jak zwykły film. Np. Michael Moore kręci interesujące dokumenty, które dla wielu osób są wartościowe, a oprócz tego mądre, wielce oddziałujące na Stany Zjednoczone, świat. W końcu kiedy Moore tworzył filmy obrażające George`a Busha Jr, robiono dużo, aby opóźnić o jakiś czas premierę filmu, bo zbliżały się wybory. Niezbyt podziwiany w tym momencie człowiek niby wybrał wyścig o Biały Dom, ale tak czy siak dobry dokument wielce oddziałuje na ludzi. Poza tym, mądrości nigdy zbyt dużo. Jeżeli mamy bezpłatną naukę, ciężko z takowej nie skorzystać, nieprawdaż?

Filmy, szczególnie filmy 3d (sprawdź płytotekę i zamów taniej: najlepsze filmy dokumentalne 3d) oglądamy jednakowoż przede wszystkim dla uniesień oraz rozrywki. W sumie nawet wybitne filmy, klasyki filmowe na miarę Amelii, Ojca Chrzestnego albo Skazanych na Shawshank generalnie nie cechują się bardzo ambitnym poziomem. Tzn. to są całkiem ambitne produkcje, kapitalne pod niemal każdym względem, ale bądź co bądź jeżeli poszukujemy większej głębi, to bardziej w księgarni, mimo wszystko filmy mocniej umieją oddziaływać na nasze wrażenia wzrokowe, no tak się przynajmniej wydaje. Jeżeli tak nie jest, to autor tekstu szczerze prosi o przebaczenie.

Właśnie: w następnym tekście należy wyjaśnić z jakich powodów doskonałe filmy DVD i 3d są uwielbiane przez większość miłośników filmu. Czy może w przypadku takich produkcji jak przykładowo Avatar nie można wspomnieć o zwykłym przeroście tak zwanej formy nad treścią. Zapewne to całkowicie nieobiektywne, lecz Avatar to tak czy siak genialna produkcja.