Bezpieczne wynajmowanie lokalu

Autor: ell brown

Bezpieczny wynajem to z pewnością utrapienie właścicieli mieszkań. Nieodpowiedzialni lokatorzy mogą narazić ich na spore straty, nie opłacając czynszu. W jaki sposób uchronić się przed konsekwencjami niesfornych lokatorów?

Uprawnienia lokatorów chronią przepisy ustawy, dzięki której nie da się swobodnie uznać ich na bruk. Jednak mieszkańcy, którzy zalegają z opłatami za media i czynszem to paradoksalnie częsty problem. Polacy świadomie inwestują w wynajmowanie, znajdują zatem apartamenty do wynajęcia w Poznaniu i pozostałych sporych miejscowościach. Jak zatem najlepiej uchronić się przed kłopotami?

Zadbaj o formalności

Forma umowy pomiędzy wynajmującym a najemcą powinna okazać się rzeczywiście precyzyjna. Poza umieszczeniem danych osobowych koniecznie powinno się zawrzeć dane o zobowiązaniach finansowych dodatkowych i stałych oraz dokładnie sprecyzować terminy rozliczeń, a także okres obowiązywania umowy. Należy też uszczegółowić, w jakich przypadkach umowę dopuszcza się zakończyć i określić czas wypowiedzenia. Odstępujący lokal posiada również prawo zwrócić się z prośbą o zaświadczenie potwierdzające pobory. Uczciwi najemcy znają przepisy, więc poczują się pewniej, widząc fachowość właściciela lokalu. Najem okazjonalny – najlepsze zabezpieczenie

Bez względu na sytuację, należy brać pod uwagę fiasko inwestycji. Czy jest jakiś sposób na walkę z problematycznym najemcą? Od 2010 roku istnieje najem okazjonalny. Różni się od zwykłego łatwiejszą procedurą eksmisji. W przypadku typowego najmu umowę należy zerwać aż po upływie dwóch miesięcy od ostatnich opłat za najem. Tutaj rozpoczyna się nierzadko długa walka o własne mieszkanie: po bezskutecznych wezwaniach do zapłaty należy pisemnie nakazać opuszczenie mieszkania i skierować przypadek do sądu. Eksmisja jednakże okazuje się ograniczona przymusem znalezienia lokalu zastępczego dla najemców, a to jest wyjątkowo trudne.

Najem okazjonalny związany jest z tym, że potencjalni lokatorzy muszą podpisać oświadczenie o sposobie postępowania egzekucyjnego – potwierdzony notarialne. To zabezpieczenie właściciela przed długami.

Zainteresował Cię prezentowany materiał? Jeśli tak, to przeczytaj dodatkowo szczegóły pod źródłem (https://www.twojprawnik.net/). Zobaczysz wtedy jeszcze dokładniejsze informacje wiążące się z taką tematyką.

W tym kontekście w sytuacji problemowej sprawa trafia na wokandę i z marszu zaczyna się proces eksmisji. Mieszkańcy zobowiązani są wskazać adres, pod którym mogą zatrzymać się w takiej sytuacji. Proces trwa więc znacznie szybciej, a ostre sformułowanie w dokumentach skutecznie zniechęca podejrzanych mieszkańców. naturalnie koszty notarialne to pokaźny wydatek, ale należy to uznać za integralną część inwestycji.

Źródło: Zasypiam.pl