Usługi audytorsko-księgowe

Jakiś czas temu księgowa w przedsiębiorstwie była niezastąpiona. Aktualnie nierzadko firmy korzystają z usługodawców zewnętrznych do realizowania usług księgowych i finansowych. Outsourcing księgowości, audytu finansowego czy obsługi kadr i płac pozwala w szczególności oszczędzić pieniądze firmy.

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Oszczędności dla różnych podmiotów gospodarczych wypływają z różnych przyczyn. Dla małych firm angaż danego pracownika i zapewnienie mu potrzebnych szkoleń jest droższe niż zlecenie tych czynności firmie zewnętrznej. (Polecamy magazyn online) Osoba zatrudniona na pełnym etacie nie ma na ogół też wystarczająco zadań, by zapełnić cały dostępny czas.

Największe spółki traktują outsourcing jako formę inwestycji z, której oszczędności będą widoczne w przyszłości. Małe koszty wynikają tu tak z mniejszych kwot do zapłaty za usługi firmy zewnętrznej w porównaniu z własnym działem jak i z mniejszej ilości błędów firmy specjalizującej się w danej dziedzinie np księgowość online.

Wybierając zlecanie niektórych działań przedsiębiorstwo może skupić swoją energię na głównej działalności, ludzie z firmy zewnętrznej zapewniają nierzadko wyższy poziom usług (np. audyt finansowy jest zazwyczaj przeprowadzony bardziej obiektywnie niż przez naszych własnych pracowników, pracownicy firmy (ciąg dalszy tego materiału: Pensjonat Villa Mare – ciekawy serwis) zewnętrznej zazwyczaj mają plan podnoszenia kwalifikacji zawodowych), przerzuca się ryzyko związane ze skutkami pomyłek naszych pracowników.

Niezależnie od przedstawionych zalet trudno nie zauważyć również wad. Skomplikowany przepływ informacji, mniejsze poczucie zobowiązania względem naszego przedsiębiorstwa, zaangażowanie zależne od ceny usługi to tylko niektóre z nich.

Trudno nie wziąć pod uwagę wszystkich powodów, dla których outsourcing stał się tak powszechny na zachodzie i coraz bardziej cieszy się popularnością w polskich firmach. (Nowość: lista płac) Warto więc przeanalizować wszelkie za i przeciw i wybrać najlepszą opcję dla swojej firmy.