W jaki sposób rodziła się archeologia lotnicza?

Jako młodzieniec pasjonowałem się przeszłością. Dzisiaj też tak jest, choć mam teraz o wiele mniej wolnych chwil na interesowanie się moim ulubionym zajęciem. Jednakże, jak tylko pojawiają się malutkie wzmianki o archeologii w radio, próbuję być z nimi na bieżąco. Co jakiś czas także odwiedzam strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Zważywszy na ciągłą budowę siatki autostrad w moim kraju a także wielu wielkich przedsięwzięć, realizuje się dużą ilość wykopalisk, wymaganych ustawą.

Zobacz również inny zbiór materiałów poruszających prezentowany temat – bez obaw – wejście za darmo (https://dominikkania.pl/sklep/), zatem kliknij ten odnośnik.

Nic wobec tego dziwnego, że często o sensacyjnych znaleziskach z dziedziny archeologii będą media głosić.

Wielką rolę w penetrowaniu historia mają zaawansowane zdjęcia z góry – fantastyczne zdjęcia z góry. Przeminęły już lata, gdy odkrywca starożytności – nieco romantycznie – po skompletowaniu sprawdzonych informacji, trochę na ślepo poszukiwał artefaktów. Ogromną rolę (poza umiejętnościami badacza) spełniał łut szczęścia, ważne były również skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Współcześnie archeolog dysponuje bardzo zaawansowanymi instrumentami, wspierającymi badania.

Poczynając od niewielkich wykrywaczy metalu, po urządzenia nader posunięte technicznie, jak na przykład dorn oraz sterowce służące do wykonywania zdjęć z góry. Tak robione zdjęcia są ogromnie pomocne, albowiem ze sterowca widać zwyczajnie lepiej. W wielu kazusach zdjęcia z góry to najwłaściwsze rozwiązanie. Tak jest dla przykładu w archeologii morskiej. Przedmioty które pragniemy poznać często z trudem jest innym sposobem odnaleźć na morzu. W podobny sposób jest na ziemi. Badacz w balon ma możliwość widzieć sferę dociekań i dzięki swemu doświadczeniu rozpoznać nowe stanowiska archeologiczne.

Wielka Wojna była przyczyną masowego wykorzystania samolotu do zadań zwiadowczych. W lotnictwie zwiadowczym oczywiście przy fotografowaniu zaangażowani byli także naukowcy. I acz filmowanie ślubów Kraków z powietrza miały w tamtym czasie całkiem inne przeznaczenie, tak właśnie narodziła się lotnicza archeologia. Aby przeczytać więcej, sprawdź: link z propozycjami.Dość powiedzieć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku odnaleziono z pomocą zdjęć z góry dawną Samarę. Jest to miasto, którego szczątków inną metodą nie można by było znaleźć, bowiem na jego umiejscowienie pokazywały znaki widoczne jeno z powietrza, na przykład odmienne zabarwienia murawy, jak także subtelne zmiany w rzeźbie terenu. Następnym przykładem zdatności zdjęć z góry może być poszukiwanie wraków statków, których inną metodą często nie udało by się odnaleźć.