Nowoczesna forma sprzedaży

Dziś sam program lojalnościowy już nie wystarczy. Program ten zwrócony jest tylko do klienta i nie obejmuje oprócz niego nikogo więcej. Coraz więcej firm zaczęło zwracać uwagę na to jak niezmiernie istotna jest korzystna współpraca z pracownikami lub kontrahentami. Stosowne zmotywowanie i docenianie ich ma pozytywny wpływ na działanie całego przedsiębiorstwa.

Jak zwiększyć produktywność

zyski

W związku z tym wykreowano programy motywacyjne, dzięki którym budowane są mocne i świetne relacje z podwładnymi. Podwładni na przykład za zrealizowanie powierzonych celów biznesowych mogą uzyskać ponadplanowe wynagrodzenia czy też premie finansowe za wyjątkowe zasługi. Takie działania inspirują go do efektywnej pracy. Wracając zaś do samego klienta to tutaj również na skutek zmian następujących na rynku zaszły zmiany. Zmiany te polegały w głównej mierze na innym postrzeganiu klienta i jego potrzeb. Dbanie o wierność klienta jest niezmiernie istotnym czynnikiem rozwoju biznesu. W związku z tym zaistniał marketing relacji inaczej zwany marketing partnerski albo marketing skierowany na klienta. Skupia on się na analizie tego, czego oczekuje klient i czego być może będzie oczekiwał w późniejszym czasie. Próbuje on wyjść na przeciw wymaganiom aktualnym i ewentualnym czy też przyszłym klientom. Skupia się on też na relacjach firmy z dostawcami, pośrednikami oraz relacjach wewnątrz zakładu pracy.

System lojalnościowy ułatwia zachować stałe i pomyślne relacje firmy z klientami. Do ich obowiązków należy przykładowo namawianie aktualnych klientów do częstszych i większych zakupów oferując w zamian jakieś zniżki czy też na przykład propozycje typu zakupując jeden określony produkt drugi kupujesz za jeden grosz. Dobrze skonstruowany i zaplanowany np. taki program lojalnościowy może w spory sposób zwiększyć przywiązanie klienta do danej marki lub do danej firmy. Doskonałym chwytem są także karty klienta, które upoważniają do zniżek oraz bonusów. Może być ona w postaci karty elektronicznej lub zwykłej karty kartonowej, wybór zależy od potrzeb przedsiębiorstwa.

Sposoby na zwiększenie sprzedaży

Programy te pojawiają się pod różną postacią i są budowane indywidualnie wobec potrzeb każdego klienta. Mogą to być między innymi akcje z nagrodami, gromadzenie punktów i tak dalej. Najbardziej pospolite i słynne jest zbieranie punktów, które następnie wymienia się na nagrody.

Dzięki tego typu rozwiązaniom pozyskuje się lojalność klienta, która jest ważnym czynnikiem rozwoju niejednego interesu. Taka bezustanna współpraca firmy z klientem zezwala na zapoznanie się z jego potrzebami. Jest to tak określany marketing relacji. Skupia się on na zachowaniu oraz wzmocnieniu rzetelnych relacji z klientami. Prócz klienta zwraca on także uwagę na poprawne stosunki przedsiębiorstwa z hurtownikami oraz na dodatnie relacje wewnątrz samej firmy.

Ażeby taki marketing dobrze prosperował przychody uzyskiwane dzięki utrzymywaniu dobrych relacji z klientami muszą być większe niż koszty ich utrzymania. Odpowiednio prowadzony marketing relacji, czyli partnerski zniża koszty, skupia się na najbardziej istotnych klientach oraz podnosi poziom zadowolenia z wyrobów i usług. Dzięki temu podnosi się bariera przejścia klienta do firm konkurencyjnych.

Aby to osiągnąć potrzebna jest współpraca wszystkich działów w firmie. Marketing ten idealnie sprawdza się w przypadku klientów robiących zakupy w długich okresach bądź tych, dla których na przykład koszty przemiany hurtownika są zbytnio duże. Dobra, jakie firma zyska używając koncepcji partnerstwa to między innymi: umiarkowanie stała grupa przedstawicieli i nabywców,korzyści finansowe, wzajemna znajomość partnerów oraz stopniowo rosnąca pula zamówień od trwałych odbiorców. Marketing (zobacz doradztwo marketingowe)

Źródło: Bonus Club