W jaki sposób znaleźć pracę – porady dla rozpoczynających poszukiwania

Niejednokrotnie można spotkać się z poglądem, że w Polsce niezwykle trudno znaleźć ciekawą pracę. Jeżeli jednak mamy duże ambicje i jesteśmy przekonani, co chcemy robić, naprawdę powinno się walczyć o taką posadę. Należy po pierwsze uwierzyć w swoje możliwości i ciągle podnosić kwalifikacje. Co jednak z osobami, które dopiero skończyły naukę czy chcą zmienić branżę i nie mają żadnego doświadczenia? Czy są skreślani już na starcie?

Praca

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Bez zależności od tego, jaka jest szukana porady (zobacz planer sw kluczowych) informatyk , deweloper czy księgarz, liczą się umiejętności i dążenie do celu. Pierwszym krokiem do odnalezienia pracy jest oczywiście przygotowanie interesującego CV oraz listu motywacyjnego, który może przekonać pracodawcę, że to my jesteśmy osobą, której potrzebuje. W tego rodzaju pismach naprawdę nie powinno się kłamać, jednak nie wolno także pominąć nawet jednej zalety, która będzie pomocna w zdobywaniu pracy. Warto mieć poczucie świadomości tego, co w nas najcenniejsze. Wiara w siebie jest bardzo ważna.

Jeśli nie mamy wymaganego doświadczenia, list jest naszą jedyną możliwością na zdobycie pracy, w związku z czym warto nie poddawać się schematom i dokładnie opisać powody, dla których trzeba nas zatrudnić. Oczywiście list musi być dopasowany do miejsca wysyłania. Często nie możemy przejść na żartobliwy ton. Jeśli studiujemy i posiadamy wsparcie finansowe opiekunów lub uczelni, dobrze jest w wolnym czasie powiększać doświadczenie przez praktyki i staże. Nawet jeżeli są one darmowe, mogą pomóc nam w znalezieniu wymarzonej pracy, dodatkowo z pewnością dużo nas nauczą.

Tak naprawdę w tego rodzaju pracy, najczęściej bezproblemowo można dopasować czas, często możliwa jest porady (zobacz jednorazowa amortyzacja środka trwałego) zdalna, więc na pewno uda się to pogodzić z obowiązkami na uczelni. To jedyny czas, gdy można sobie pozwolić na taki sposób zwiększania doświadczenia i zdecydowanie powinno się z niego skorzystać.

Praca w biznesie

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wszystko można odnaleźć w Internecie i niewiele osób decyduje się na odmienny sposób szukania miejsca zatrudnienia. Istnieją duże serwisy, na których udostępniane są ogłoszenia z wielu miast, nieistotne w jakim mieście poszukiwana jest przez nas praca Brzeg , Warszawa, Łódź – strony mają wszelkie oferty. Dodatkowo można ustawić newsletter, dzięki któremu dostaniemy na maila ogłoszenia z danymi frazami, przykładowo „praca operator równiarki” itd.

Należy też sprawdzać zakładkę kariera wymarzonej firmy i aplikować kiedy to tylko możliwe. Przede wszystkim nie wolno się poddawać, skoro stale podnosimy wiedzę, wysłanie CV 3 raz do tej samej firmy nie jest niczym złym. Co więcej – może sprawić, że dostaniemy wymarzoną pracę, a łączenie obowiązków i przyjemności jest najlepszym co może nas spotkać.