Obligacje korporacyjne, obligacje komunalne, obligacje skarbowe

Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Nasz kraj ze stabilnym wzrostem gospodarczym i malejącym długiem odznacza się na tle Unii Europejskiej. Powoduje to, że obligacje skarbowe cechują się większym wzięciem i budzą zaufaniekupujących, a obligacje korporacyjne zapewniają dobre zyski. W tym krótkim tekście opiszę trzy rodzaje obligacji, bo obecne czasy to perfekcyjna szansa, by zainwestować i bezpiecznie zwiększyć swoje aktywa.

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, które emituje Skarb Państwa. Pieniądze uzyskane w ten sposób służą do uzupełniania deficytu budżetowego i spłacania starych zobowiązań. Dobry okres w w naszym kraju powoduje, że inwestycja w nie staje się pewna, bo Skarb Państwa z pewnością w nadchodzących latach nie zbankrutuje. Wypuszczane są dwa typy obligacji skarbowych – oszczędnościowe (jedynie dla osób fizycznych) i rynkowe, wykupywane zwykle przez przedsiębiorstwa i spółki.

Obligacje skarbowe mają różne czasy wykupu, od dwóch do dziesięciu lat. Oznacza to, że po upływie konkretnego czasu Skarb Państwa jest zobowiązany do zakupu od właścicieli tych papierów wartościowych. Naturalnie w międzyczasie można nimi obracać na rynku finansowym. Stopa procentowa zysku bywa różna, zależne od długości i od momentu emisji.

Obligacje korporacyjne to także papiery wartościowe, w których emitujący je podmiot (firma prywatna) zobowiązuje się do zwrotu pożyczonej (przez kupno papierów) kwoty i oprócz tego do wypłacenia odsetek lub też np. zamiany obligacji na akcje, nadania prawa pierwokupu itp. Jest to uzależnione wyłącznie od umowy uzgodnionej w czasie zakupu obligacji. Tymi papierami wartościowymi można handlować na rynku giełdowym, dokąd są dopuszczane do spekulacji przez odpowiednią komisję.

Listy zastawne są emitowane jedynie przez banki hipoteczne.

Ten istotny link (http://www.efematic.pl/produkty/) przypadł Ci do gustu To rewelacyjnie, gdyż na nowej witrynie przygotowaliśmy dla Ciebie dużo tego rodzaju wiadomości.

Dzielą się na dwa rodzaje: listy hipoteczne i listy publiczne. Różnią się od siebie tym, że listy zastawne publiczne są zabezpieczane przez określone podmioty, takie jak Skarb Państwa czy NBP.

Obligacje skarbowe na serwisie