Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur

Obszar Warmii i Mazur nieraz określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, aczkolwiek jest on bardziej bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego pseudonim. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się około 2000 jezior. Ich charakterystyczne położenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie niepowtarzalnej przyrody spowodował, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie warto przeznaczyć 10 dni. Podkreślić należy fakt, że w regionie mieści się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

domek nad jeziorem mazury

Autor: evoonia
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie podróży kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, lecz również przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy także (klikaj) szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest także autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków a także wędkarzy.

Mazury i Warmia przyciągają nie tylko entuzjastów sportów wodnych, lecz także sympatyków narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Dużym plusem Krainy Tysiąca Jezior prócz urozmaiconej sieci wodnej są atuty przyrodniczo – krajobrazowe. Występuje tu różnorodna flora i fauna, a także obszerne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim zrobiono największy w Polsce obszar strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tu 102 rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych a także ponad 2200 pomników przyrody. Miłośnicy fauny powinni obowiązkowo odwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki podobne do dziewiczych. Żyją tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również bardzo dużo ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych leży piętnaście jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się głównym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Jeśli zamierzasz znaleźć następne artykuły wiążące się z omawianym w tym miejscu tematem, zobacz ofertę w serwisie (https://www.eccoholiday.com/region/grecja/santorini/) prezentującym analogiczne materiały.

Na obszarze Warmii i Mazur znajduje się bardzo dużo innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która wypoczywa w Mikołajkach, urzekają urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tutaj przede wszystkim na deptaku biegnącym wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się rewelacyjne, letnie festiwale muzyczne. Warto udać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko – mazurskim swą obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły rewelacyjne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Co roku, 15 lipca urządzana jest tutaj inscenizacja wielkiej walki, na którą zjeżdżają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy obserwatorów. Miłośników dziejów II Wojny Światowej z pewnością zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Należy także zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.

***
Kompletną ropozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście na Mazurach można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:
– hotele Mazurach
– mazury noclegi
– agroturystyka Mazury