Z początkiem wiosny pośrednicy w wielu województwach notują wzrost zatrudnienia

Z początkiem wiosny urzędy pracy w wielu województwach notują wzrost zatrudnienia. Na rynku zatrudnienia pojawią się ciekawe oferty, dotyczące pracy czasowej. Pośrednicy pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą szukają pracowników sezonowych, z reguły do prac fizycznych.

praca

Źródło: flickr.com
Często pojawiają się również sezonowe oferty pracy w biurze. Wielu przedsiębiorców w ten sposób uzupełnia sobie kadry w czasie wakacji, gdy etatowi pracownicy wykorzystują urlopy. Do najpopularniejszych zajęć sezonowych wciąż należą prace budowlane oraz praca pomoc kuchenna. W branży budowlanej przeważnie szuka się sezonowych robotników za przez państwowe pośrednictwo pracy (witryna w tym temacie).

W branży gastronomicznej w sezonie letnim również panuje ożywienie. Szczególnie w modnych miejscowościach turystycznych zwiększa się liczba ofert dla kucharzy i pomocy kuchennej. Co ciekawe pracę sezonową można również znaleźć na poczcie. Wysyłanie listów z wakacji jest bowiem wciąż popularne, więc ktoś powinien obsłużyć ten nadzwyczajny przepływ korespondencji. Wakacyjna turystyka napędza także koniunkturę w ośrodkach rehabilitacyjnych. Czasową pracę w tym sektorze znajdą nie tylko doświadczeni masażyści, ale również studenci wychowania fizycznego, którzy właśnie w okresie letnim muszą odbyć obowiązkowy staż. Oferty tego typu znajdziemy głównie w województwie pomorskim, przykładowo przeszukując serwisy ofertami po frazie: praca Koszalin.

praca

Autor: David Brewer
Źródło: http://www.flickr.com

Praca czasowa to dla osób bez pracy często najlepsza okazja, aby zarobić jakieś pieniądze. Także młodzi ludzie, bez doświadczenia chętnie wykorzystują okres wakacji, aby zarobić sobie trochę grosza.

Niestety wielu nierzetelnych pośredników wykorzystuje niewiedzę młodych pracowników, a także osób, którym bardzo zależy na pracy. Najczęściej ma miejsce, że pracodawca nie zwiera żadnej umowy z pracownikiem lub nie wypłaca mu obiecanych pieniędzy. Niekiedy też zaniża się finalną wypłatę w stosunku do ustalonej wcześniej kwoty .
Sprawdź też
W jaki sposób bronić się przed nieuczciwym pracodawcą? Przede wszystkim zawsze podpisywać umowę jeszcze przed pierwszym dniem pracy. Oprócz tego, uważnie przeczytać umowę i skontrolować, czy kwestie ustalone w trakcie rozmowy z pracodawcą, mają odzwierciedlenie w umowie pisemnej. Pamiętajmy, że jeśli godzimy się na pracę, pozbawiamy się jednocześnie wielu praw. Na dodatek możemy nigdy nie otrzymać naszych pieniędzy.