Domeny na wagę złota

W dzisiejszych czasach firma, która nie ma strony w internecie, nie istnieje w ogóle. Nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych sposobów zaistnienia, podejmowanych przez biznesmenów, jest uruchomienie profesjonalnej strony www danej marki. Tutaj kluczem jest dobór właściwej domeny, to znaczy adresu url, z którym odtąd będzie identyfikowana dana firma. Jest to o tyle ważne, że może mieć realny wpływ na sukces lub porażkę danego przedsięwzięcia.

WWW

Autor: Bull3t
Źródło: http://www.flickr.com

Jak trafnie dobrać domenę

Zasadniczo są dwa typy domen (nazw). Przede wszystkim to nazwa wyszukiwana, która polega na zawarciu w adresie słów kluczowych dla profilu działalności danej firmy. Tutaj trzeba się zastanowić, co mogą wyszukiwać osoby, które chcą znaleźć usługi lub produkty, jakie oferuje. Wtedy w nazwie powinny się znaleźć najwyżej trzy tego typu słowa. To rozwiązanie, chociaż zapewne zwiększy liczbę odwiedzających naszą stronę, nie będzie w pełni promować samą markę.

W związku z tym powstał drugi typ domen internetowych, markowa. W tej wersji url strony jest jednoznacznie powiązany z marką firmy. Jest to zdecydowanie dobre wyjście, kiedy tego typu branża jest lub była bardzo popularna, wówczas znalezienie taniej domeny wyszukiwanej nie spełnia w pełni.

Kupno walut przez internet

Autor: istock.com
Źródło: istock.com

Zdecydowaną zaletą domeny markowej jest to, że klienci mają szansę ją sobie przypomnieć, co zwiększa szanse na to, że znajdą ją w przyszłości. A zatem nazwa domeny powinna być jak najbardziej krótka i łatwo kojarzona. W efekcie istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś, kto zobaczy ją na bilbordzie czy w broszurze, wejdzie na nią przy przeglądaniu Internetu. Istotne jest też, aby w domenie unikać cyfr i stawiania obok siebie podobnych liter.

Licytacje domen

Czasem najlepsza domena dla danej firmy jest już wykupiona. Ale to nic straconego. Powstają bowiem giełdy domen, gdzie odbywają się licytacje najbardziej upragnionych adresów stron internetowych. W takim miejscu można się szybko domyślić, które z nich odnotowują największą popularność, ponieważ ceny niektórych osiągają nawet kilkanaście tysięcy złotych.