W jaki sposób rozkręcić hurtownię wielobranżową czyli ciekawy patent na własny biznes

Wiele osób poszukując pomysłu na samodzielny biznes zaczyna iść w kierunku handlu. Zdecydowana większość będzie stawiać na sklepy odzieżowe, ogólno-spożywcze czy też przemysłowe, ponieważ można je łatwo otworzyć, wymagają relatywnie niewiele środków na start, a uruchomione w ciekawym miejscu okazują się przeważnie trafioną inwestycją.

kartony z papierami

Autor: kathryn
Źródło: http://www.flickr.com

Można jednak, chociaż będzie to wymagać dużo większych środków i organizacji, stanąć po drugiej stronie, czyli otworzyć hurtownię, w jakiej będą się zaopatrywać właśnie właściciele małych sklepów. Jeżeli wejdzie się odpowiednio w rynek, zaoferuje produkty w atrakcyjnej cenie i znajdzie klientów, to sukces powinien być pewny. Ale także ryzyko przy takiej działalności jest dużo większe, niż przy detalicznym handlu. Dysponuje się dużo większymi kwotami, ilość zakupionych towarów jest także znacznie większa, i jakiekolwiek problemy mogą sprawić, że można stracić płynność w finansach. To z kolei może się odbić na dostawcach, którzy mogą wstrzymać dostawy produktów, i w ten sposób nastąpić nawet może bankructwo hurtowni.

hurtownia papiernicza

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna tak czarne scenariusze zdarzają się rzadko, lecz naprawdę hurtownia wielobranżowa nie jest łatwym biznesem. Jeżeli ktoś planuje ją uruchomić, to musi liczyć się z dużymi inwestycjami, zwłaszcza na początku. Konieczny będzie lokal, pojemny, z dobrym dojazdem, żeby odbiorcy nie mieli kłopotów z postojem (sprawdź więcej na Warto pomyśleć o miejscu gdzieś na obrzeżach miejscowości, gdzie są mniejsze czynsze, a i z ilością miejsca nie powinno być problemów. Następną rzeczą jest znalezienie dostawców.

W zależności od branży, w której planuje się działać, można ich szukać albo na terenie Polski, albo spróbować znaleźć kontakty na przykład z chińskimi firmami. Chcąc należycie ruszyć, trzeba posiadać jakąś liczbę produktów, tak żeby nie niczego nie brakło, a to będzie się wiązało z następnymi, dużymi przeważnie wydatkami. Na koniec pozostaje szukać odbiorców, którzy zdecydują się na zaopatrywanie w nowej hurtowni, pozwalając jednocześnie zarobić w tym niezbyt łatwym biznesie.