Pieniny, czyli doskonały pomysł na urlop

Peniny to góry położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, będące najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Jest to jeden z najbardziej interesujących zakątków w naszym Kraju.

noclegi w Pieninach

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Pieniny tworzą łańcuch górski o długości około 35 kilometrów i szerokości do 6 kilometrów podzielony przełomami Dunajca, odznaczający się przyjemnym klimatem. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Rejony obejmujące Pieniny głównie objęte są ochroną – stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. Góry te dzielimy na następujące części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej właściwe i Pieniny Małe Z różnorodnością siedlisk i obecnością kwaśnych wód związana jest bogata fauna. Można tu podziwiać między innymi owady niespotykane w żadnym innym regionie, a także znaczącą liczbę płazów i rozmaite gatunki ptaków – od sów i ptaków drapieżnych po urocze ptaki polne. W Pieninach wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych. Do najbardziej cenionych z nich zaliczany jest szlak zwany Sokola Perć, prowadzący ze Szczawnicy na znany szczyt Trzy Korony. Ten szklak turystyczny obejmuje niezwykle urzekające rejony Pienin – Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Z kolei ze szczyty Trzech Koron można spoglądać na całą panoramę Pienin oraz Tatry Słowackie.

Pieniny są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Na atrakcyjność tych okolic wpływają nie tylko góry i występujące wokół nich lasy, ale również cenne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne potocznie określane jako szczawy. Za sprawą występowania właśnie tych wód oraz wyjątkowego mikroklimatu, który panuje w Pieninach, obszar ten słynie z uzdrowisk. Znane uzdrowisko w Szczawnicy (czytaj) specjalizuje się głównie schorzeń związanych z górnymi drogami oddechowymi. Ale to nie tylko doskonałe miejsce dla kuracjuszy i zwolenników turystyki górskiej! Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ Dunajcem – na tratwie lub pontonie, który przyciąga ogromne grono maniaków sportów z nutą adrenaliny. Doskonałą alternatywą dla tego rodzaju rozrywki są natomiast mniej ekstremalne spływy kajakowe. W okolicy znajduje się również paralotnia i ciekawe szlaki rowerowe. Interesujące są także ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy.

Zgromadziliśmy tutaj istotne dane, zatem jeżeli masz chęć dowiedzieć się czegoś dodatkowego obejrzyj więcej tutaj (https://www.rego-bis.pl/) naszych witryn.

A czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o noclegi w Pieninach? Baza noclegowa jest naprawdę spora, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Noclegi w Pieninach to nie tylko tanie pensjonaty, hotele i schroniska, ale również prestiżowe apartamenty z interesującą ofertą atrakcji i zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, jak również wygodne sanatoria dla kuracjuszy. Fanatycy survivalu również znajdą w tym rejonie idealne miejsce na rozbicie namiotu!