Poradnik dla księgowej

W każdym roku rzesze byłych studentów zaczyna pierwszą pracę. Pomijając to, czy jest to czasowa praca na kontrakt, czy umowa o pracę (ciągle wielka rzadkość), młody pracownik powinien znać parę ważnych danych, związanych z systemem fiskalnym. Istnieją przecież zawsze 2 rzeczy, których nie można uniknąć: podatki i zgon.

Każdy młody zatrudniony dowie się o tym, kiedy zobaczy, ile kasy zabiera się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozwińmy skrót: Personal Income Tax. Taką daninę musi łożyć każdy mieszkaniec Polski, który nie prowadzi firmy. Ale co oznacza dwucyfrowa liczba? To proste, jest to numer formularza podatkowego. Jeśli płacisz podatek (czytaj też jak napisać pozew do sądu) dochodowy na własną rękę, musisz złożyć właśnie ten formularz.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten formularz jest odpowiedni dla zatrudnionego, za którego daniny odprowadza pracodawca. Przykry dowód na podejrzliwość w stosunku do obywatela, ponieważ mimo faktu, że pracodawca odprowadza podatki, jest przymus, by samodzielnie zadeklarować i dokładnie rozpisać dochody i podatki. Zobacz więcej na – jak już zapewne zwróciliście uwagę, literka T najczęściej oznacza słowo Tax. Kolejne dwa wyrazy to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą opłaca każdy, kto płaci za jakikolwiek artykuł w sklepie. W naszym kraju obowiązuje kilka stawek należności VAT, najwyższa to dwadzieścia trzy %.

Akcyza – to specjalna danina, która daje budżetowi centralnemu naprawdę wielkie wpływy. Akcyza to podatek, przez ktpodatek (czytaj też wzór podania o pracę)nzyna i alkohol są tak kosztowne.

ZUS – wielki moloch, który odpowiada za wypłacanie różnego rodzaju świadczeń. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przesyłać tobie większość twojej emerytury. Każda osoba, który posiada kontrakt o pracę, ma o tyle łatwiej, że pracodawca płaci odpowiednie składki do tej instytucji.

Urlop – piękna sprawa, gwarantowana wyłącznie w przypadku umów o pracę. Zatrudnieni na powszechnych kontraktach śmieciowych mogą o tym pomarzyć.