Sudety – aktywny relaks dla całej rodziny

Sudety to nadzwyczaj urozmaicona i czarująca kraina górska, leżąca na południowo – zachodnim krańcu Polski. Sudetami dzielimy się w dużej części z naszymi czeskimi sąsiadami, mały skrawek mieści się również na terenie Niemiec. W obrębie sudeckiego łańcucha górskiego mieści się bardzo dużo, mezoregionów, pośród których największe są: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Góry Stołowe i Góry Sowie.

kliknij i czytaj

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Sudety to teren niezwykle cenny przyrodniczo, a ich najwyższe pasmo objęto ochroną w postaci Karkonoskiego Parku Narodowego. Najwyższym szczytem jest tutaj Śnieżka (1602 m n.p.m.), na wierzchołku, której mieści się schronisko jak również budynek mieszczący restaurację i obserwatorium meteorologiczne. Typowym elementem karkonoskiego krajobrazu są kotły polodowcowe o stromych ścianach, czarujące jeziora górskie, m.in.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto jest szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj noclegi na podlasiu.

Mały i Wielki Staw oraz Śnieżne Kotły, a także granitowe skałki o fenomenalnych kształtach i fantazyjnych nazwach: Słonecznik, Pielgrzymy, czy też Końskie Łby. Atrakcyjnym mieszkańcem Parku jest muflon – gatunek sprowadzony tu mniej więcej 100 lat temu z Sardynii i Korsyki.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą jest Park Narodowy Gór Stołowych, chroniący baśniowe formy zniszczonych, piaskowcowych skał.

Sprawdź autorski serwis – trzeba wejść w podany poniżej link i w tekście można poznać ekstra wiadomości na ten pasjonujący temat.

Większość z nich posiada własne, sugestywne nazwy: Szczeliniec, Skalniak, Narożnik, Skalne Grzyby. Przez skalne miasta wiodą fantastyczne labirynty, które urzekają rozmaitością kształtów i majestatycznością otaczających je skał. Należy wiedzieć, że w Górach Stołowych znajduje się zarazem najmniejsza, jak i największa polska sowa. Potężny puchacz świetnie czuje się na skalnych przepaściach, malutka sóweczka z kolei zamieszkuje dziuple mieszczące się w pniach drzew.

Najważniejszą miejscowością na obszarze Sudetów jest Jelenia Góra przyciągająca podróżników prześlicznym rynkiem z klasycystycznym ratuszem i kamienicami z siedemnastego i osiemnastego wieku. Znaczną atrakcją są również pozostałości XV- wiecznych murów obronnych z trzema basztami a także gotyckie i barokowe kościoły.

Dwiema najbardziej znanymi miejscowościami turystycznymi w Sudetach są bez wątpienia Szklarska Poręba i Karpacz, które są doskonałą bazą wypadową w Karkonosze. W trakcie przechadzek po Szklarskiej Porębie powinno się zobaczyć Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Starą Chatę Walońską a także Domu Gerharta i Carla Hauptmannow. Punktem obowiązkowym zwiedzania są także wodospady Szklarka i Kamieńczyk. Trzeba także skorzystać z wjazdu kolejka górską na Szrenicę, gdzie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i zachodnie Karkonosze.

Najznakomitszym zabytkiem Karpacza jest świątynia wang, wybudowana z drewna sosnowego na przełomie XII i XIII w.. Podziwiając to jedyne w swoim rodzaju dzieło dawnej sztuki nordyckiej, warto poznać zażarte dzieje tego niewielkiego kościółka. Należy zobaczyć także Miejskie Muzeum Zabawek z rekwizytami z całego świata. Pod Karpaczem w miejscowości Ścięgny znajduje się miasteczko Western City, które z pewnością będzie wspaniałą rozrywką dla dzieci. Niedalekie Kowary mają do zaoferowania swoim gościom wizytę w sztolniach, skąd wydobywano niegdyś radioaktywny materiał do budowy pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Warto również zaglądnąć do Parku Miniatur, gdzie wybudowano figurki największych śląskich zabytków.

W Sudetach występuje też kilka uzdrowisk przyciągających rzesze pensjonariuszy. Jednym z nich jest Świeradów – Zdrój znany z zdrowotnych, radoczynnych źródeł, fantastycznego Parku Zdrojowego oraz najdłuższej na dolnym Śląsku hali spacerowej zrobionej z drewna. Równie popularna jest leżąca u stóp Gór Stołowych Kudowa Zdrój – kurort z angielskim parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych z salą koncertową oraz muzea zabawek i żaby. W kolejnym uzdrowisku – Dusznikach – Zdroju należy zobaczyć Muzeum Papiernictwa.

Bolesławiec słynie z ceramiki krzemionkowej. Podczas bytności w miasteczku należy odwiedzić Muzeum Ceramiki, ratusz i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja będący jedną z najbardziej cennych świątyń na Dolnym Śląsku. Największą atrakcją Lubomierza jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Należy wiedzieć, że to właśnie tutaj nakręcono popularną komedię „Sami Swoi”. Miłośnicy tego filmu bez wątpienia nie zapomną o wizycie w Muzeum Kargula i Pawlaka, gdzie można zobaczyć płot odgradzający obejścia sąsiadów oraz bardzo dużo innych pamiątek powiązanych z komedią. Historia Złotoryi, jak sama nazwa mówi, związana jest ze złotem. Pozostałością po panującej tu od XII do XV w. gorączce złota jest uprzystępniona do zwiedzania, kopalnia „Aurelia” wykuta w wulkanicznych skałach. Trzeba również zaglądnąć do Muzeum Złota. Miejscowość znacznie się ożywia w trakcie Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Podczas pobytu w Złotoryi trzeba również zobaczyć rynek z neorenesansowym ratuszem i kamienicami oraz pozostałości murów obronnych z dwudziesto-metrową Basztą Kowalską, z której rozciąga się bajeczna panorama miasteczka.

Do Grodźca turyści przyjeżdżają na turnieje rycerskie rozgrywane na tutejszym zamku. Z tego typu imprez słynął także Lwówek Śląski, któremu popularności przydawał także pierwszy w Polsce browar. Prócz tego miasteczko może się pochwalić romańsko – gotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP, murami miejskimi z dwoma wieżami bramnymi: Bolesławiecką i Lubańską oraz rynkiem z renesansowymi kamieniczkami i ratuszem.

Ważnym ośrodkiem sakralnym są Wambierzyce, gdzie wznosi się monumentalna Bazylika z XIV-wieczną z cudowną figurką Matki Boskiej. W miejscowości znajduje się również piękna Droga Krzyżowa oraz szopka składająca się z ośmiuset elementów. W pobliskiej Czermnej znajduje się osobliwa Kaplica Czaszek, gdzie zebrano kilka tysięcy ludzkich kości i czaszek – ofiar wojen i epidemii cholery.

Miłośnicy górskich podróży powinni zapoznać się z propozycją wakacji w Krościenku (Pieniny) – popularna oferta.