W jaki sposób zdobyć praktyczne informacje na temat konkurencji?

Lata rozwoju gospodarki przyczyniły się do tego, że w wielu gałęziach przemysłu wzrosła również konkurencja i konieczność jej badania. Obecnie otwiera się nowe firmy, które mają na celu zdobywanie licznych istotnych informacji i przekazanie za opłatą ich firmie konkurencyjnej. Dzięki temu dział marketingu lub produkcji dowie się o tym, jak przyczynić się do obniżenia sprzedaży u konkurencji. Podmiot tego typu to tzw. wywiadownia gospodarcza.

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby, które zgaszają się do tego rodzaju wywiadowni potrzebują uzyskać treściwe raporty handlowe, mówiące, jak określona firma pracuje (zobacz ile zarabia fizjoterapeuta) . Dzięki takim informacją można dość znacznie zaszkoadwokatem (zobacz zobacz)rencji albo też skopiować pewne rozwiązania i podwyższyć swoją sprzedaż.

Wywiadownie tego rodzaju znane są od dawna. Pozyskiwanie wiadomości handlowych o innych firmach zwiększyło się wraz z rozwojem przemysłu w dziewiętnastym wieku. Na początku założył taką firmę Eugene–François Vidocq. Człowiek ten sam wcześniej miał kartotekę kryminalną. Aktualnie zakres działania takiej firmy jest bardzo różny. Przygotowany raport musi zawierać nie tylko adres i telefon, czy historię oraz przedmiot usług, ale też informacje o kontrahentach czy wypłacalności itp. Jakościowe wywiadownie gospodarcze podejmują rozmaite działania, które jednak powinny być legalne. Niekiedy niestety ma miejsce, że nieuczciwa konkurencja nie stara się badać tylko powszechnie publikowanych raportów, ale podejmuje działaniu o charakterze szpiegostwa przedsiębiorczego. Słowo to nie bez powodu nawiązuje do działań wojskowych, bowiem podobnie jak w służbach wojskowych usiłuję się zdobyć za wszelką cenę potrzebne wiadomości o innych podmiotach gospodarczych, ich technologiach produkcji i nowych rozwiązaniach technicznych. Związane są z tym liczne zagrożenia.

Bogate firmy przeznaczają masę pieniędzy na badanie czy np. nie założony jest gdzieś podsłuch itp. Po drugiej stronie natomiast mamy przedsiębiorstwa, które płacą za podkładanie takich podsłuchów. Koniecznym jest mieć świadomość, że takiego gatunku działania są ścigane przez policję i grożą za nie duże kary finansowe.