Zalety konta firmowego

Sporo osób, szczególnie tych pracujących na etacie, marzy o własnej działalności gospodarczej. Tym bardziej, że założenie własnej firmy nie jest szczególnie skomplikowane.

Zasadniczą kwestią jest założenie rachunku oszczędnościowego w banku, gdyż o sytuację finansową firmy musimy zatroszczyć się od samego początku. Banki prześcigają się w ofertach dla przedsiębiorców. Dobrze jest w związku z tym dowiedzieć się, jakie możliwości, kredyty tudzież pożyczki nam proponują. Na stronie internetowej każdej placówki, znajdziemy szeroki wachlarz usług przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw.

spotkanie firmowe

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com

Główną zaletą założenia osobnego firmowego rachunku bankowego jest wyodrębnienie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. Co najważniejsze pomaga to w prowadzeniu księgowości, szczególnie, kiedy właściciel firmy uzyskuje przychód także z innego źródła. Oprócz tego, w sytuacji kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas wgląd jedynie w transakcje na rachunku bankowym podanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co może być mniej stresujące (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się niewygodny, np. w sytuacji, gdy osoba otrzymuje pieniądze od rodziny).

Mądrym posunięciem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą ma swój prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Takie konto firmowe umożliwi na ominiecie opłat związanych z operacjami między kontami.

Prowadzenie firmy jest stosunkowo proste, kiedy regularnie przychody pokrywają najnowsze wydatki. To jednak sytuacja idealna, która w rzeczywistości nie zawsze przedstawia się tak wzorowo. Niełatwo wtedy zaradzić tej sytuacji bez systemu wsparcia – banku, który może zapewnić płynność finansową.

Jeśli zobowiązań w firmie jest sporo, raty (zobacz rzuć okiem) kredytu przekraczają comiesięczne zyski, łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. W takich chwilach dobrze jest skorzystać z ofert banku i skorzystać z takiej usługi jak kredyt (zobacz warunki otrzymania kredytu hipotecznego) hipoteczny dla firm. Przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym należy jednak przemyśleć indywidualne możliwości firmy i liczyć się z obowiązkami. Jeśli ma to nam pomóc ”wyjść na prostą”, a pojedyncza rata nie jest większa od sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest korzystnym rozwiązaniem.