O tym, że korzystnie się szkolić nie musimy nikogo uświadamiać. Nie jest to jednakowoż takie proste? Jakie są trudności?

Na każdej długości geograficznej, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie się szkolą. Nie trzeba mówić nikomu, jak to jest dziś ważne, na rynku pracy, tak więc i w naszym kraju moda na szkolenia w ostatnich latach, wzrosła. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najważniejszym z nich było wejście do UE, dzięki temu pojawiły się fundusze na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwinęło zdecydowanie rynek szkoleń. Wzrosło też zainteresowanie salami, które opłaca się wynająć na trenerze (zobacz link do strony). To zdecydowanie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc niezbędnych do prowadzenia szkoleń (przeczytaj więcej). Naturalnie najwięcej ich jest w dużych miastach, lecz to nie oznacza, że nie spotkamy takich miejsc w mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam można przeprowadzić ciekawe szkolenie.

Duża jednak cześć szkoleń finansowana jest przez samych uczestników, choć zazwyczaj tak jest, iż dana firma wysyła pracownika na jakieś szkolenie. Są to zazwyczaj szkolenia branżowe, na których warto się pojawić, konferencje, kongresy, na które za wstęp trzeba zapłacić, lecz dzięki różnym rabatom i innym ulgom udaje się na przykład zgłosić parę osób, a cena nie jest taka straszna. Są także ludzie, którzy pracują jako freelancerzy i sami finansują sobie przeróżne szkolenia. Oczywiście jest to zależne od poziomu danego człowieka, na co sobie może pozwolić, jaki ma dochód w danym roku. Niemniej, wiele osób przeznacza dużą część swojej pensji na takie podniesienie kwalifikacji, gdyż uważają, że inwestycja we własny rozwój opłaca się najbardziej i najpewniej szybko się zwróci.

Takie podejście jest bardzo dojrzałe i godne pochwały, no ale czasami można jedynie sobie o tym pomarzyć, bo w życiu freelancera gorsze i lepsze dni i miesiące, więc różnie to wygląda z pieniędzmi na szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.

Niniejszy artykuł jest niesłychanie zajmujący? Jeżeli tak, to zobacz również pozostałe polecane (https://www.ksiegowi-doradcy.pl/) treści, gdyż wydają się być równie interesujące i wciągną Cię całkiem.

/J]