Jakie korzyści niesie za sobą wspinaczka

Współcześnie niezwykle popularne jest uprawianie sportów. Szerzący się trend na zdrowy tryb życia, troska o własny sposób odżywiania i sylwetkę przyczyniają się do tego, iż ludzie powszechnie interesują się poprawieniem swojej kondycji. Najbardziej popularne wydaje się być bieganie, jazda na rowerze czy po prostu uczęszczanie na siłownie, jednakże ci bardziej wymagający wybierają bardziej ekstremalne sporty, na przykład na wspinaczkę.

Wspinaczka górska

Autor: Jorge Bras
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na uprawianie tego właśnie sportu jest współcześnie bardzo wiele. Co ważne, niekoniecznie musimy udawać się w góry aby móc się wspinać. W większych miastach działają specjalne kluby, oferujące sztuczne ściany do wspinaczki. Są to miejsca świetne do ćwiczeń i doskonalenia swoich umiejętności przed prawdziwym wyjściem w góry. Ściany te zazwyczaj przyjmują formę paneli o różnym kącie nachylenia, z przytwierdzonymi uchwytami mającymi bardzo różne kształty. Zaletą tego rodzaju wspinaczki jest niezależność od warunków atmosferycznych, jak również duże bezpieczeństwo i samodzielny wybór stopnia trudności.

W momencie, gdy jednak pragniemy bardziej ekstremalnych wrażeń, powinniśmy wybrać turystykę wysokogórską. Wspinaczka w terenieWspinaczka (sprawdź tutaj) różni się od tej odbywającej się na sztucznej ściance w budynku. Przede wszystkim, mamy możliwość obcowania z naturą oraz nauki bezpośredniej współpracy z towarzyszami podróży. To właśnie umiejętność kooperacji jest kluczem do sukcesu i osiągnięcia planowanego szczytu.
śpiwory

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz dobrego wytrenowania i zaufania pomiędzy uczestnikami podróży bardzo ważnym aspektem jest także wyposażenie. Sprzęt, jaki ze sobą zabierzemy niejednokrotnie może odegrać fundamentalną rolę w trakcie wspinaczki. Warto tu zwrócić uwagę na produkty oferowane przez firmę DMM, specjalizującą się od wielu lat w sprzedaży akcesoriów wspinaczkowych. Bez wątpienia to właśnie odpowiednio dobrany ubiór, obuwie, śpiwory i uprzęże są największym gwarantem przetrwania nawet w ekstremalnych warunkach – przykładowe śpiwory.

Bez względu na to, czy trenujemy tylko na sztucznych ściankach, czy też wybieramy prawdziwą wyprawę w góry, wspinaczka (najlepszy sprzęt czytaj więcej) zawsze dostarcza wielu wrażeń. Pozytywnie wpływa na nasze mięśnie, jak również poprawia naszą kondycję fizyczną. Bez wątpienia jest to sport, którego warto spróbować, szczególnie jeśli nuży nas spędzanie czasu tylko na siłowni.