Kiedy chleb może być zdrowy?

Panuje ogólna opinia, iż jedzenie chleba nie do końca jest zdrowe. Szczególnie jeżeli odchudzamy się, powinniśmy pożegnać się z tego rodzaju smakołykami. Czy rzeczywiście jednak chleb ma negatywny wpływ na naszą sylwetkę? Czy istnieją rodzaje pieczywa, które pomimo tego można włączyć do naszej diety?
Przeciętny Polak je duże ilości chleba, chociaż jak się okazuje z roku na rok ta tendencja spada.

chleb

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje sporo osób, które z wielu powodów zupełnie rezygnują z jedzenia chleba. Jak się jednak okazuje, jeśli będziemy wybierać właściwie rodzaje chleba, powinniśmy odczuwać jedynie korzyści. Cała trudność wiąże się z tym, abyśmy przekonali się, co tak naprawdę jest szkodliwe i tuczące, co zaś wpływa pozytywnie na nasz organizm.Bardzo często wybieramy oczywiście po białe pieczywo. Jest ono produkowane z mąki wysoko przetworzonej, dlatego trudno w nim szukać jakichś szczególnych elementów odżywczych. Dodatkowo jest dość kaloryczne, a więc jest to prawda, iż podczas diety odchudzającej należy zrezygnować z tego rodzaju chleba. Pamiętajmy, że korzystniej jest sięgnąć po chleb razowy. Jest zdecydowanie lepszy! Dużo w nim błonnika, dzięki niemu niezwykle szybko odczujemy uczucie sytości, a dodatkowo posiada niemało witamin i mikroelementów. Na uwagę zasługuje także chleb mieszany, który wytwarzany jest z mąki pszennej i żytniej. Także ma w sobie wiele błonnika, witamin oraz różnorakich składników mineralnych. Polecany jest przede wszystkim dla ludzi starszych oraz dzieci.

Znacznie więcej osób decyduje się też na samodzielne wypiekanie chleba – więcej o wypieku chleba. Jest to nie tylko bardzo zdrowe, ale równocześnie może sprawiać sporo frajdy. Wbrew pozorom nie jest to także zbytnio czasochłonne! Pożyteczna może być np. odpowiednio dopasowana mieszanka do pieczenia chleba. Sprawdzi się także granola, czyli mieszanina wszelkiego typu płatków zbożowych, migdałów, suszonych owoców, pieczona do chrupkości. Taki chleb będzie nie tylko zdrowy, ale również niezwykle smaczny i co najistotniejsze przygotowany własnymi rękoma. Nie będziemy zatem mieć żadnych wątpliwości, iż w naszym pieczywie znajdą się jakieś nieodpowiednie składniki. Chleb jeść zatem należy, aczkolwiek trzeba zwracać uwagę na to, z czego dokładnie został on przygotowany (zobacz).