Co produkuje branża hutnicza?

Wyroby hutnicze nazywane są różnego rodzaju produkty otrzymywane ze stali i wszelkiego rodzaju stopów metali. Dostarczają je w tej formie odpowiadają huty i zakłady metalurgiczne. W ofercie tego typu zakładów są też nierzadko usługi z zakresu metalurgii.

Blachy

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem tego typu produktów są blachy walcowe. Mogą być one typowej grubości albo też robionej na zamówienie konkretnego klienta. blachy stalowe typu mogą mieć różne grubości, zaczynając od cienkich, których grubość może sięgać nawet dwóch milimetrów, ale także mamy możliwość zamówienia blach walcowanych o dużo grubszym przekroju, sięgających nawet stu pięćdziesięciu milimetrów.

Blachy walcowane są na gorąco i mają możliwość przyjmowania kształtów takich jak kręgi, arkusze i inne. Liczne zakłady wyrabiające takiego rodzaju wyroby oferuje klientowi kilka typów chemicznego obrobienia danego surowca, w zależności od jego specyfiki i jego właściwości chemicznych. Przykładem blach walcowanych na gorąco są blachy czarne trudnościeralne czy też blachy kawałkowe a więc materiały o bardzo dużej twardości – zamów blachę kawałkową.

Obróbka stali w hucie

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com

Innym przykładem produktów z dziedziny wyrobów hutniczych są blachy walcowane na zimno. Przeznaczenie ich jest związane z formowaniem. Innym typem produktów z zakresu wyrobów hutniczych są stale powlekane organicznie. Stosuje się je do elewacji oraz w trakcie budowania, zarówno do przy wytwarzaniu systemów odprowadzania wody z dachów, jak i do stalowych konstrukcji ochronnych.

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją stali i wyrobów z metalu stanowią grunt dla wielu innych dziedzin gospodarki. Produkty tego typu są wykorzystywane do produkcji niemalże wszystkich urządzeń i maszyn i wielu innych. Sprzedaż wyrobów hutniczych (np.: stal martenzytyczna) odbywa się między innymi do branży górniczej, gdzie niezwykła wytrzymałość stali przyczynia się do tego, że sprzęty górnicze mają większą wytrzymałość, co bezpośrednio odzwierciedla się w czasie przestojów podczas realizowania prac górniczych.

Inną branżą, do jakiej sprzedaje się tego typu produkty jest oczywiście budownictwo. Różnorodne pręty żebrowane i zbrojenia betonu stanowią podstawę dla bezpiecznie wykonanych prac budowlanych. Obecnie ponadto buduje się ze stali całe budynki i wielkie konstrukcje. Wyroby stalowe mają także ogromne zastosowanie przy tworzeniu wielkich maszyn i dźwigów.

Niezwykle istotnym odbiorcą jest również przemysł zbrojeniowy. W dzisiejszych czasach sprzedaż wyrobów hutniczych jest podstawą dla ogromnej ilości dziedzin gospodarki.