Zadbajmy o o wiele wyższą produktywność w naszych przedsiębiorstwach!

Polacy to naród, który na pewno ma ogromne pragnienia – chcemy wreszcie żyć w takim państwie, w którym będziemy mieli możliwość zarabiać godne pieniądze. Niewątpliwie marzymy również o tym by polska gospodarka, lecz także wszelkie urzędy, przykładowo skarbowe, charakteryzowały się wysokim poziomem. Dobrze, lecz co robić, aby nasza sytuacja dużo szybciej się poprawiała?

Obróbka metalu, blacha

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Należy postawić na wyższą wydajność. Nigdy czymś OK nie jest to by myśleć, że skoro polskie firmy są sporo mniej wydajne, aniżeli zwłaszcza takie niemieckie, to po prostu dościgniemy ich w rozwoju ekonomicznego. Nie ma cudów! Na całe szczęście mówienie, iż krajowe firmy nie grzeszą wcale wydajnością jest pozbawione sensu. Tak, jest sporo do zreformowania, lecz w żadnym wypadku nie można od razu zakładać najgorszego scenariusza. Bo gdyby faktycznie tak było, duże zagraniczne przedsiębiorstwa nie inwestowałyby w polskich miastach setek miliardów euro.

Vanel - producent sprężyn

Źródło: http://www.vanel.com

Pewnie niektórzy wspomną o tym, iż głównie inwestuje się u nas z takiej przyczyny, że po prostu naszym bardzo dużym atutem, efektywną kartą przetargową, są niskie pensje i znaczne zwroty podatków – w zasadzie duże firmy nie mają u nas beznadziejnie. Jednak nigdy nie uważajmy, iż wyłącznie o to we wszystkim się rozchodzi. Nie jest aż tak źle! Przykładowo polskie sprężyny (rzetelnie omówione) są porządne pod względem jakościowym, faktycznie są stosunkowo tanie w produkcji, a do tego codziennie krajowi pracownicy mogą wyprodukować bardzo wiele sprężyn. Jednak to wciąż zbyt mało – ciągle powinniśmy powiększyć własną wydajność.

Dużo zależy zwłaszcza od jakości technologicznej w firmy. Są różne firmy – pewne są bardzo przestarzałe, tak naprawdę trącą PRL-em, ale na całe szczęście szczególnie w zachodniej Polsce wzrasta poziom technologiczny. Nie ma żadnego sensu zamartwiać się, że skoro nasza gospodarka będzie dużo bardziej wydajna, to w konsekwencji urośnie poziom bezrobocia. Od lat ludzie obawiają się tego, a w końcu wielce nowoczesna Japonia albo Niemcy nie są takimi krajami, gdzie bezrobocie jest wielkim problemem. Zatem zadbajmy o odpowiednią wydajność, ponieważ w sumie od niej zależy jakość naszego kraju.