Jarosławiec -super propozycja na udane wakacje nad Bałtykiem!

Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko mieści się między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

szczegóły na stronie

Autor: mmlolek
Źródło: http://www.flickr.com
W wyniku tego, że Jarosławiec jest położony na kawałeczku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj niezwykle czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma też znacznych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do 2008 r. plaże w Jarosławcu nie należały do najatrakcyjniejszych i dominowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednakże prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także nawieziono dziesięć tysięcy metrów sześciennych piasku pochodzącego z Ustki. Wielu zapewne zaciekawi spore prawdopodobieństwo odnalezienia tutaj przepięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z między innymi sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Czarującą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości sięgającej do dwudziestu metrów, a także wydmy zarośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest sporo punktów widokowych, z których rozciąga się piękna panorama wybrzeża morskiego. Ogromną popularnością cieszą się też przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej ciekawym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania i stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w okolicy. Interesującymi obiektami w Jarosławcu są również zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, obecnie restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu czaru dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu występuje także mała przystań, z której w niedługie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Kolorowe kutry rybackie stanowią nieodłączny, fantastyczny element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także zakupić ledwo co wyłowioną rybę.

Sporą atrakcją Jarosławca jest aquapark zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i 350 m od morza. Kompleks mieści się pod gołym niebem i funkcjonuje od maja do września. W parku wodnym są trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen – ciekawe paski basenowe: transcom-system.com.pl/pl/rozwiazania/baseny – wielofunkcyjny – szczegółowe informacje. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się również SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu są organizowane liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najpopularniejszych z nich należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec przelatują dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym częstokroć odbywają się ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się też dwa fantastyczne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.