Skuteczny poradnik filmowania z lotu ptaka

Kadry filmowe z przestworzy, czy sesje zdjęciowe z typowego lotu ptaka należą do najbardziej efektownych. Zanim zdecydujemy się na usługę firmy montującej materiał z powietrza, dobrze dowiedzieć się kilku szczegółów o podniebnym kręceniu filmów.
Kadry z powietrza są idealnym materiałem pod promocję własnych usług. Profity zyskają zarówno biznesmeni (deweloperzy, właściciele gruntów) jak i większa wspólnota samorządowa (gminy, powiaty, województwa).

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
Reklama terenu z powietrza to także magnes dla gospodarstw agroturystycznych, domków letniskowych czy pensjonatów. Z drugiej strony wideofilmowanie z powietrza utożsamiamy zazwyczaj z widowiskowymi scenami w filmach. Dzięki specjalnym wynoszącym platformom można cieszyć się fantastyczną jakością zdjęć kalibru 24 megapikseli i flmy zmontowanych w jakości HD.

Skorzystanie z usług maszyny bez załogi, która wynosi aparaty i kamery w powietrze zależy od co najmniej paru czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. W przypadku ogarnięcia jak największej powierzchni niezbędne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Silne zachmurzenie raczej nie pozwoli na wykonanie materiału. Kadrowanie w przestworzach nie powinno wykonywać się też pod słońce – chyba, że rozmyte i łunowe obrazy zażyczy sobie klient. Przestrzeń powietrzna, nad którą odbywa się kręcenie materiału nie może znajdować się przy odbiornikach satelitarnych i nad wysoką zabudową. Niektóre firmy nie polecają kręcenia i fotografowania ponad głowami zgromadzonych tłumów. Z rejestrów reżyserów przestworzy chętnie korzysta telewizja, która na co dzień nie dysponuje możliwością zdobycia tak oryginalnego materiału z imprez masowych.

Filmowanie z powietrza

Autor: Arne Krueger
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny zależne są od takich czynników: dotarcie na miejsce kręcenia, przestrzeń powietrzną, ilość wykonanych kadrów. W grę wchodzi też obróbka gotowych materiałów, poprzez odpowiednie upiększenie, wyostrzenie itp. To najpopularniejszy sposób ustalenia usługi, chyba że jednostkowe kwoty widnieją w cennikach firm w serwisach internetowych- warte przeczytania.

Firmy serwujące klientom usługi fotografii i filmowania z powietrza muszą mieć specjalną licencję w zakresie usług powietrznych. Jej zdobycie poprzedza stosowne decyzja jednostki lotów cywilnych w stolicy.