Przyczyny i terapia jąkania

Jąkanie to choroba, z którą w tym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć należy zadbać o właściwą opiekę osoby z tym problemem. Rodzina i przyjaciele powinni mieć świadomość z czego jąkanie wynika, jak przebiega leczenie i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.

Przyczyny
Jednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Stara się ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż umie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być też uszkodzenia neurologiczne.

Nie obawiaj się, nasze odnośniki (https://bze-kancelaria.eu/kontakt/) są bardzo interesujące oraz, co najważniejsze, są zawsze aktualne oraz potrzebne. Jeśli poszukujesz jakichś informacji, to zapraszamy do nas.

Przyczyna jąkania może również tkwić w czynnikach środowiskowych jak przeżycia intensywnie stresujące w okresie wczesnego dorastania (np. bolesna szczepionka) czy niestosowne reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy okazywanie zniecierpliwienia może prowadzić do pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli zobaczymy u dziecka problemy z mówieniem, zwłaszcza, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, dobrze poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje pożądane efekty.

Terapia
Powstało kilka sposobów leczenia jąkania. Najbardziej popularne metody klasyczne zawierają takie działania jak praca nad rozpoznaniem i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest nieco kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu sposobu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz sposoby leczenia bardzo ważne jest stosowne wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska