Wiedza i zdolności przydatne w pracy księgowej

Praca księgowego od dłuższego czasu zmienia swój charakter. W wielu kręgach ciągle panuje przekonanie, że jest to „szeregowy” pracownik biurowy, a jego praca jest monotonna i nie wymagająca zbyt wielu zdolności. A jednak obecnie praca w księgowości wymaga posiadania wielu różnorodnych umiejętności, a co najważniejsze – wysokiego i na bieżąco uaktualnianego poziomu wiedzy.

Składki ZUS, przepisy prawa podatkowego czy różnego typu świadczenia należą do spraw, które powinny być księgowemu bardzo dobrze znane|które księgowy musi doskonale znać. Zainteresowanie pracownikami tego rodzaju jest wysokie i wciąż rośnie. Wiele zakładów pracy oferuje również szkolenia dla swoich pracowników, dając im możliwość ciągłego rozwoju.

Najważniejsze funkcje księgowego

Do najważniejszych funkcji księgowego należy prowadzenie rachunkowości. Powinien więc mieć doświadczenie w pracy z księgami rachunkowymi i umieć je prowadzić. Zadaniem księgowego jest także współpraca z rozmaitymi urzędami i instytucjami, między innymi z Urzędem Skarbowym. Osoba taka powinna wiedzieć, jak naliczyć świadczenia urlopowe, jak również potrafić odpowiedzieć na pytania o takie aspekty jak PIT 11. Przede wszystkim jednak księgowy zajmuje się obserwacją wszelkich transakcji finansowych przedsiębiorstwa. Współcześnie w ramach stanowiska (Szukasz zatrudnienia? Zobacz oferty: obsługa klienta warszawa) księgowego wykształciły się specjalizacje. Dotyczą one kolejno rachunkowości, spraw finansowych i doradztwa podatkowego. Potrzebna w tym zawodzie jest także znajomość wszystkich druków i formularzy podatkowych, jak na przykład CIT 8.

Potrzebne umiejętności

Na stanowisku księgowego najważniejsza jest stale uzupełniana wiedza. Dlatego ważne są umiejętności w zakresie gromadzenia i selekcji informacji dla własnych korzyści. Znajomość i zdolność obsługi baz danych, używanie kanału RSS to tylko nieliczne przydatne elementy. Kandydat na stanowisko w księgowości powinien wyróżniać się dokładnością i rozsądkiem. Nieobce powinny być mu terminy takie jak faktura VAT. Musi być także komunikatywny, by być w stanie prowadzić jasną i precyzyjną wymianę informacji. Mile widziane są również wszelkie certyfikaty dotyczące księgowości, a także ukończone szkolenia.