Dlaczego warto zwiedzić Gdańsk?

Gdańsk to miasto o nadzwyczaj bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, było przyczyną do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu istotnych kontaktów zagranicznych, istotnego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu turystów spędzających wakacje nad Bałtykiem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na szybki rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niesamowicie malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

tanie kwatery nad morzem

Autor: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska warto wyznaczyć przynajmniej kilka dni.

Po więcej informacji serdecznie zapraszam na (https://przerwa.studio/ems-trojmiasto) tęstronę www. Nie wahaj się – poszerz swoją wiedzę na temat omówiony w tekście.

Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w całości poznać jego piękno i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swą wyprawę po mieście warto rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wyróżnić powinno się ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Należy podkreślić, że w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Wyjątkowo urocza jest także ulica Mariacka, przy której znajdują się liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo warto zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący najpotężniejszym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niesłychanie wartościowe, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z XV w. – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. Obecnie w Żurawiu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując wypoczynek dwa tysiące czternaście.

Do najbardziej ciekawych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni handlarze wystawiają swoje produkty, odbywają się wyjątkowo ciekawe imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Niesłychanie istotnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu.

Wśród dużej ilości gdańskich muzeów z pewnością warto odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób obrazuje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska konieczna jest również wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, czarujący Park Oliwski oraz pięknie położone zoo.

***
Całkowitą ofertę na odpoczynek dwa tysiące czternaście w Łebie można odnaleźć w serwisie lub klikając na niżej umieszczone linki:
– pokoje gościnne Gdańsk
– tanie noclegi Trójmiasto
– wakacje 2015 morze bałtyckie