Jakiego typu rzeczy powinniśmy się zgadzać dla naszego pracodawcy?

W obecnych czasach praca w przedsiębiorstwie to już nie tylko przychodzenie na swoją zmianę od 8 do 16 i czekanie na ostatni dzwonek i wyjście z zatrudnienia. W dobie Internetu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje własną markę również po pracy, szczególnie, skoro będzie na wyższym albo managerskim stanowisku.

Spędzając sporo czasu w internecie należy zastanowić się dwa razy, czy rzeczy które publikujemy i piszemy nie są w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej przedsiębiorstwa i lub nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Należy jednak powiedzieć również, jakie posiadamy prawa jako zatrudnieni i jakie obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo popularnym przypadkiem nadużyć ze witryny pracodawców jest stosowanie na witrynie firmowej i materiałach reklamowych polskich zdjęć. Do tego wymagana będzie zgoda na zastosowanie wizerunku podpisana poprzez pracownika. Tylko wówczas pracodawca będzie mógł w pełni legalnie wykorzystywać nasz wizerunek do reklamy własnej przedsiębiorstwa. Dzięki czemu będziemy mogli mieć wpływ na to, w których miejscach pojawią się nasze zdjęcia. Jeżeli jednak nie mamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku , to nie ma obowiązku podpisywania tej zgody, a raz podpisaną ciągle można wycofać.
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym niejednokrotnie pomijanym aspektem przy zatrudnieniu jest kwestia podań o pracę.

Nie ma co czekać, takie rzadkie okazje trzeba koniecznie wykorzystać, więc nie czekaj i szybko sprawdź kompletną ofertę.

W dobie pisania CV jest to dokument (happytree.com.pl/) już nieco przestarzały, jednak w niektórych zawodach nadal wykorzystywany. Należy przed napisaniem takiego podania sprawdzić, jak wygląda wzór podania o pracę , by złożyć u naszego pracodawcy poprawnie wypełniony dokument.

W jaki sposób wygląda sprawa z pracą w nadgodzinach?
Nadgodziny to oczywiście temat drażliwy dla każdego pracownika. Nikt nie przepada za za długim siedzeniem w firmie. Dlatego prawo pracy bardzo precyzyjnie określa, kiedy pracodawca może poprosić pracownika o pracę w nadgodzinach i w który sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla zatrudnienia w nadgodzinach będzie na przykład remanent w markecie, koniec okresu rozliczeniowego w księgowości lub sytuacja kryzysowa na rynku.

Podsumowując, idąc do pracy warto znać własne prawa.

Im bardziej wiadomo o niemal pracy, tym lepiej możemy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi ciągle będzie autentyczna. Nie można jednakże popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od czasu do czasu można zrobić dla niego normalną, ludzką przysługę.