Monitorowanie portali internetowych

Ostatnio niejednokrotnie można spotkać się z określeniami takimi jak monitorowanie mediów. Pomimo że brzmi to stosunkowo enigmatycznie, proces ten jest w w sumie stosunkowo prosty. Zjawisko to wchodzi w zakres zainteresowań public relations, a przy tym zalicza się do głównych jego narzędzi. Polega na wyszukiwaniu danych na dany temat w rozmaitych środkach masowego przekazu. Uzyskane dane służą do sprawdzania, jak dana firma lub produkt wygląda na tle rynku, a także do przewidywania w kontekście przyszłości określonego elementu. Jest to niezwykle istotny proces w przypadku, gdy potrzebne jest obserwowanie i ocena wizerunku instytucji. Monitoringiem środków masowego przekazu zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, a ich ilość obecnie gwałtownie wzrasta.

E-handel

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Sieć WWW z całą pewnością jest aktualnie najpotężniejszym medium. W sieci mają miejsce ważne rozmowy, tam też wyraża swoje opinie w formie komentarzy znaczny procent społeczeństwa.

Czy prezentowana tu kwestia jest dla Ciebie nietuzinkowa? Jeżeli tak, to inne tego rodzaju materiały zobacz w serwisie, który zobaczysz tu. One także Cię zaintrygują.

Monitoring internetu jest konieczny, gdy chce się zbadać zdanie społeczeństwa na jakieś zagadnienie. Jest to widoczne szczególnie w przypadku opinii na temat znanych osób, polityków czy ogólnokrajowych spraw. Działają specjalne firmy trudniące się monitoringiem sieci, zasadę działania niektórych z nich można obserwować wchodząc na ich strony internetowe. Na przykład w witrynie instytucji Brand24, zajmującej się monitorowaniem zasobów internetowych, umieszczona wyszukiwarka, w której można wpisać dowolny wyraz, po czym otrzymuje się uporządkowane wyniki dotyczące zdania internautów na daną kwestię oraz część wybranych komentarzy.

Brand24

Źródło: brand24.pl

Monitorowanie mediów to proces, przynoszący wiele korzyści. Umożliwia bycie na bieżąco w sprawach opinii na dany temat. Umożliwia obserwowanie opinii określonego przedsiębiorstwa czy instytucji. Jest źródłem wiedzy na gorące w danym momencie tematy.

Sprawdź również inną bazę materiałów poruszających prezentowany wątek – bez strachu – wejście za darmo, zatem wejdź na ten link.

Śledzenie sieci i pozostałych mediów pozwala w pewnym stopniu na określenie nastrojów w społeczeństwie. Przy okazji monitoringu można określić, które źródła są najbardziej opiniotwórcze w kraju. Wynika to z liczby cytowań danych źródeł, im większa liczba cytowań, tym większym poziomem zaufania musi cieszyć się określona pozycja.