Rynek nieruchomości użytkowych – tendencje na początku roku 2012

Głośno mówi się o kryzysie gospodarczym, lecz póki co nie zauważa się go na rynku lokali użytkowych. Szczególnie w warszawie, tak mocno rozwiniętym biznesowo polskim mieście, gdzie powierzchnie biurowe nadal sprzedają się prawie natychmiast.

biurowiec

Autor: D+H
Źródło: D+H

Jeżeli chodzi o biura Warszawa ma bardzo dużo do zaproponowania. Wyszukamy tam powierzchnię biurową idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. W dodatku w zasadzie wszyscy deweloperzy oferują dostosowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb nabywcy czy wynajmującego. Jeżeli zdecydujemy się na kupno w czasie budowy możemy wziąć udział w projektowaniu przeznaczonej dla nas powierzchni. Wtedy mamy gwarancję, że nasze biuro będzie miało dokładnie taką ilość pomieszczeń ile potrzebujemy i o dokładnie takim przeznaczeniu, jakie zaplanowaliśmy.

Klapy oddymiające

Autor: Firma WIŚNIOWSKI
Źródło: Firma WIŚNIOWSKI

Zanim weźmiemy się za szukanie ofert musimy zdawać sobie sprawę czego potrzebujemy. Część ludzi pomija ten etap, co w późniejszym okresie sprawia, że marnuje dużo czasu na oglądanie ofert zupełnie niedostosowanych do ich potrzeb. Zaplanujmy ile potrzebujemy osobnych pokoi, czy chcemy w biurze mieć otwartą przestrzeń, czy chcemy dodatkowego pomieszczenia socjalnego itp. Każdy taki szczegół znaczy sporo przy decyzji o lokalu. Gdy wyszukamy w sieci frazę „lokal użytkowy Warszawa” przekonamy się, że na rynku obecnie królują biura o wielkiej powierzchni. Dużo wolnej przestrzeni może pomagać w pracy i kontakcie, ale może również być problemem – to jest naturalnie uzależnione od specyfiki funkcjonowania firmy.

Przedsiębiorcy nadal decydują się w dużej liczbie na najem powierzchni biurowej, zdecydowanie rzadziej na kupno. Jest to swego rodzaju asekurowanie się w razie zmian w przedsiębiorstwie. Kiedy zatrudniamy coraz więcej pracowników łatwiej nam będzie wynająć większą przestrzeń niż kupić przykładowo dodatkową część piętra. Tak samo w wypadku ograniczenia zatrudnienia. Jeżeli firma się zmniejsza lepiej jest przenieść się do mniejszego biura niż ponosić koszty pozostania w dużym. Kiedy chodzi o wynajem biur Warszawa zapewnia nam wielki wachlarz wyboru, zatem z pewnością wyszukamy tak niewielkie jak i ogromne powierzchnie. W szczególności, że wciąż powstają nowe biurowce, a deweloperom zależy, by wszelkie powierzchnie były użytkowane. Rynek lokali użytkowych póki co ma się nieźle.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej wpisów na ten temat? Zachęcamy zatem do nowej witryny – po prostu naciśnij to farby sklep internetowy i przejdź do naszego portalu.

Zobaczymy tak właściwie dopiero w końcu roku, czy kryzys ma nań dostrzegalny wpływ.

Źródło: