W obecnych czasach uczenie się języków innych kultur jest obowiązkowe

Zdecydowanie warto uczyć się języków obcych, choćby biorąc pod uwagę fascynującą przygodę, która umożliwia nam poznanie konkretnego obszaru kulturowego, obyczaje, wierzenia, kulturę czy historię. Znajomość języków to również większa szansa na znalezienie lepszej pracy. Według różnych, niezależnych badań rośnie w Polsce udział ludzi legitymujących się znajomością chociaż jednego języka obcego. Wśród młodych zdecydowana większość osób dobrze mówi po angielsku, wśród starszych na pierwszym miejscu jest język naszych sąsiadów ze wschodu.

książki do nauki ukraińskiego

Autor: Photocapy
Źródło: http://www.flickr.com

Wyniki te nie powinny dziwić. Rosyjski był jedynym słusznym językiem w czasie komunizmu. W szkołach panował niepodzielnie, wielu z tego powodu czuje teraz wstręt do Rosji . Wraz z zmianami zawitał do Polski język angielski i szybko zdobył nowe rejony. Obecnie kogo nie zapytać wśród młodych ludzi – wszyscy znają ten język, ale trzeba powiedzieć, że jedni mówią lepiej, inni gorzej. Niemniej, znając ten język łatwiej się nam podróżuje, poznaje nowych ludzi, jesteśmy bardziej obywatelami tego świata i mamy zdecydowanie mniej kompleksów.

Wraz z nastaniem nowych obyczajów pojawiły się również inne języki (szkoła języków obcych). Obok angielskiego najczęściej uczono niemieckiego i francuskiego. Oba te języki są bardzo przydatne, Niemcy to przecież nasz silny sąsiad, najważniejszy partner handlowy, jedna z największych gospodarek świata. Francja jest również silnym krajem, francuski tymczasem o jeden z najważniejszych języków Unii Europejskiej. W niektórych szkołach uczono również włoskiego i hiszpańskiego, a w obecnych czasach wróciła moda na rosyjski. Młode pokolenie już nie pamięta czasów, gdy język wschodnich sąsiadów był wpychany do głów na siłę więc nie mają problemów, by zacząć się go uczyć.

Jedno jest pewne, nauka języków, czy to ze słowników, z rozmów, z książek czy z innych źródeł jest bardzo przydatna, jednakowoż bardzo się przydaje . Warto nawet wyjść poza schemat i nauczyć się języka mało popularnego. Nauka języków afroazjatyckich (choć mierna dostępność pomocy naukowych: słowników i podręczników) czy nauka języka wietnamskiego (choćby podstawowych słówek ze słownika – oferta języków afroazjatyckich) to interesujący pomysł, który może przynieść nam korzyści.