Rynek aplikacji mobilnych rozwija się w szalonym tempie!

Najświeższe doniesienia mówią, że w Apple – App Store udostępniono niemal 600 tys. aplikacji, w tym prawie 450 tys. jest wciąż możliwa do ściągnięcia i bez problemu dostępna w sklepie internetowym.

Telefon dotykowy Nokia Asha 311

Autor: NOKIA
Źródło: NOKIA
Android Market ogłasza, że udostępnia blisko pół miliona, ale tylko 320 tys. jest do ściągnięcia. Tak wygląda wciąż niedościgniona czołówka i póki co zapowiada się, że jeszcze długo tak pozostanie, bowiem na następnym miejscu jest sklep Ovi Store z 50 tys. aplikacji w bazie.

Następna pozycja toBlackBerry AppWorld ma około 40 tys., Marketplace 35 tys., a końcówkę zamyka Samsung Apps około 10 tys. aplikacji. Nie wiadomo czy to dobra wiadomość, ale w sklepie zarządzanym przez Apple jest już ponad 1100 polskich aplikacji, a w Marketplace około 200. Chcieć tylko więcej!

Oferowane w różnych sklepach aplikacje pomogą w wielu dziedzinach życia. Aplikacje na ipada to nie tylko gadżety, gry i organizatory. Wiele aplikacji to programy narzędzia wspierające zarządzanie firmą czy zasoby multimedialne, ale także oprogramowanie edukacyjne i nawigacje. Należy pamiętać, że wiele aplikacji jest płatnych, ich koszt to sięga kwoty od kilku do kilkunastu euro. Nie znaczy to, że darmowe aplikacje na telefon są gorsze. Należy się spodziewać, że ich funkcjonalność jest często mniej zaawansowana. Wymienione aplikacje przydają się nie tylko w telefonach komórkowych, ale również w tabletach (nowoczesne tablety marki Asus).

Co ciekawe aplikacje pisane są zarówno przez firmy programistyczne, jak i przez indywidualnych pasjonatów, którzy później bezpłatnie udostępniają swoje rozwiązania. Warto dodać, że jeśli ktoś chce spróbować własnych sił z tworzeniem aplikacji telefon komórkowy (szczegółowo tu), to powinien skorzystać zarówno z coraz popularniejszych warsztatów jak i z całej masy dostępnych turtoriali w Internecie.