Jak wyłowić godziwe obuwie trekkingowe?

Godziwe obuwie trekkingowe to istotny sprzęt wszelkiego rodzaju podróżnika górskiego. Nie jest je bezproblemowo wybrać, w szczególności kiedy to weźmiemy pod atencję bogactwo stylów, bogate wielkości, materiały i rodzaje podeszwy. Powinny być zdolne do wykorzystania zarówno latem jak i w zimie. Ważkie znaczenie ma wygoda użytkowania. Jak zatem wyłonić te właściwe?

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Decydując się na zakup takich butów wcześniej wypada ustalić, w jakich górach będziemy z nich korzystać. Czy będą to przeważająco niskie góry typu Beskidy, albo wysokie jak Tatry czy Alpy, czy będziemy używać je zasadniczo latem, czy też szukamy butów wszechstronnych, na każdą pogodę i porę roku – sprawdź. Szykując się do wypadu w niższe góry, z dominacją leśnej ściółki wystarczą niskie buty górskie, nie zakrywające kostki. Posiadają one dobrą podeszwę, nieprzemakalność, są użyteczne, ale nie ochraniają kostki. Są lekkie i dobrze przepuszczają powietrze. Na cięższe szlaki z dominacją skalnego podłoża wyselekcjonujmy ich wysokie odpowiedniki , które chronią kostkę. Tego rodzaju buty mają z reguły „spartańskie” podeszwy, przez które z trudem wyczuć podłoże, kamienie itp. Na wypady bardzo niebezpieczne, np. w Alpy bądź wspinaczki po lodowcu, wybierzemy buty górskie posiadające wzmocnienia, gruby gumowy otok, do którego możemy przypiąć raki mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że są zbyt pancerne do podróży w Beskidy czy Tatry. Nie nadają się do tego za bardzo. Znaczącym aspektem wyboru obuwia trekkingowego jest ich wodoodporność i przewiewność. Wiemy przecież, że pogoda jest zmienna i nigdy nie wiemy czego możemy się spodziewać na trasie. W tej materii mamy w rzeczywistości szeroki wybór, od banalnych membran po specjalistyczne. Buty, które nie mają membrany, wielokrotnie oddychają lepiej, ale przemakają.

Jeżeli interesuje Cię omawiany artykuł oraz masz chęć zgłębić więcej na taki wątek, to niewątpliwie pomocny artykuł okaże się tu bardzo pomocny.

Możemy je zaimpregnować specjalnym preparatem. Podstawowymi półproduktami, z jakich są tworzone buty górskie są: skóra licowa, nubukowa bądź zamsz. Powinno się zwrócić uwagę, by na cholewce było się jak najmniej szwów. Najlepsze, najbardziej wodoszczelne i oddychające są buty w zupełności zrobione ze skóry licowej. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależne jest od typu wykonania i szczebla bezpieczeństwa obuwia.

link do strony

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że właściwe buty trekkingowe winny chronić nasze palce podczas schodzenia, i także na wypadek uderzenia o kamień. W tym celu używane są wzmocnienia w frontowej części buta, częstokroć w postaci gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i dookoła cholewki. Na rynku jest ogromny wybór takiego obuwia, więc na pewno każdy człowiek odszuka coś dla siebie, czy to młody wędrownik, czy też profesjonalny.