Jak wyłowić godziwe obuwie trekkingowe?

Godziwe obuwie trekkingowe to istotny sprzęt wszelkiego rodzaju podróżnika górskiego. Nie jest je bezproblemowo wybrać, w szczególności kiedy to weźmiemy pod atencję bogactwo stylów, bogate wielkości, materiały i rodzaje podeszwy. Powinny być zdolne do wykorzystania zarówno latem jak i w zimie. Ważkie znaczenie ma wygoda użytkowania. Jak zatem wyłonić te właściwe?

Sudety, góry

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Decydując się na zakup takich butów wcześniej wypada ustalić, w jakich górach będziemy z nich korzystać. Czy będą to przeważająco niskie góry typu Beskidy, albo wysokie jak Tatry czy Alpy, czy będziemy używać je zasadniczo latem, czy też szukamy butów wszechstronnych, na każdą pogodę i porę roku – sprawdź. Szykując się do wypadu w niższe góry, z dominacją leśnej ściółki wystarczą niskie buty górskie, nie zakrywające kostki. Posiadają one dobrą podeszwę, nieprzemakalność, są użyteczne, ale nie ochraniają kostki. Są lekkie i dobrze przepuszczają powietrze. Na cięższe szlaki z dominacją skalnego podłoża wyselekcjonujmy ich wysokie odpowiedniki , które chronią kostkę. Tego rodzaju buty mają z reguły „spartańskie” podeszwy, przez które z trudem wyczuć podłoże, kamienie itp. Na wypady bardzo niebezpieczne, np. w Alpy bądź wspinaczki po lodowcu, wybierzemy buty górskie posiadające wzmocnienia, gruby gumowy otok, do którego możemy przypiąć raki mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że są zbyt pancerne do podróży w Beskidy czy Tatry. Nie nadają się do tego za bardzo. Znaczącym aspektem wyboru obuwia trekkingowego jest ich wodoodporność i przewiewność. Wiemy przecież, że pogoda jest zmienna i nigdy nie wiemy czego możemy się spodziewać na trasie. W tej materii mamy w rzeczywistości szeroki wybór, od banalnych membran po specjalistyczne.

Zaintrygował Cię ten tekst? Wystarczy najechać na podany link i można zobaczyć również (https://hotelmikolajki.pl/restauracja/nasze-restauracje) inne nasze wątki. Myślimy, że też przypadną Ci do gustu.

Buty, które nie mają membrany, wielokrotnie oddychają lepiej, ale przemakają. Możemy je zaimpregnować specjalnym preparatem. Podstawowymi półproduktami, z jakich są tworzone buty górskie są: skóra licowa, nubukowa bądź zamsz. Powinno się zwrócić uwagę, by na cholewce było się jak najmniej szwów. Najlepsze, najbardziej wodoszczelne i oddychające są buty w zupełności zrobione ze skóry licowej. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależne jest od typu wykonania i szczebla bezpieczeństwa obuwia.

link do strony

Autor: Jeremy Bronson
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że właściwe buty trekkingowe winny chronić nasze palce podczas schodzenia, i także na wypadek uderzenia o kamień. W tym celu używane są wzmocnienia w frontowej części buta, częstokroć w postaci gumowego otoka, nie tylko z przodu, ale i dookoła cholewki. Na rynku jest ogromny wybór takiego obuwia, więc na pewno każdy człowiek odszuka coś dla siebie, czy to młody wędrownik, czy też profesjonalny.