Upoważnienia prywatnego detektywa

Sprawa „balansowania na granicy prawa” przez prywatnych detektywów budzi duże kontrowersje i rodzi wiele pytań. Jakie uprawnienia, ale również obowiązki posiada prywatny detektyw? Jak zazwyczaj bywa nasze wyobrażenie mające ugruntowanie w kinematografiach sensacyjnych i książkach detektywistycznych nie pokrywa się z rzeczywistością. Jak jest na prawdę? Spróbujemy odpowiedzieć na to zapytanie.

biuro detektywistyczne

Autor: Tom Bennett
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, by mienić się prywatnym detektywem, musimy mieć odpowiednią licencję (którą trzeba posiadać zawsze przy sobie i okazać ją na prośbę osoby, której działania detektywa dotyczą, a także przyzwolić na spisanie danych takich jak dane osobowe detektywa jak też organ, który wydał ową licencję.

Jeśli uważasz, że nasz wpis jest warty zainteresowania, to kliknij też ten odnośnik – tak samo wartościowe materiały znajdziesz w tym serwisie (http://www.kwmediator.pl/zwrot-prowizji-bankowej/).

To rzecz kluczowa, ponieważ tylko wtedy mają zastosowanie przepisy zamieszczone w ustawie z dn. 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych. Artykuł 6. tej ustawy mówi, że detektyw w swojej pracy winien kierować się normami etyki, lojalnością w stosunku do zlecającego a także szczególną sumiennością, aby nie naruszyć niczyjej wolności i praw człowieka oraz obywatela. To ostatnie zagadnienie wiąże się z innym, 7. artykułem, który zabrania detektywowi wykorzystywania środków technicznych i sposobów i czynności operacyjno-rozpoznawczych, które zastrzeżone są dla uprawnionych organów (takich jak wojsko czy policja).

Człowiek z aparatem

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli śledczy pomimo wszystko użyje takich środków grozi mu do trzech lat aresztu. Więc sceny przesłuchiwania przez prywatnych detektywów słynne z filmów akcji są fikcją? Nie zawsze. Detektyw nie ma bowiem prawa ujawniania źródła swych informacji, chyba iż sąd postanowi inaczej i uchyli zasadę tajemnicy zawodowej.

Zaintrygował Cię ten temat? To fantastycznie! Następne równie świeże treści dostrzeżesz pod podanym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (http://teamworkschool.pl/kwalifikacje-i-przygotowanie/).

Prawo odnośnie tej sytuacji znajdują się w odpowiednich aktach prawnych. Kolejnym ważnym punktem może być zbieranie danych osobowych.

Jak wiadomo są one zabezpieczane ustawą o ochronie danych osobowych , jednakże w czasie wykonywania działań służbowych detektyw jest uprawniony do przetwarzania tychże danych bez zgody osób, których dane te dotyczą. Niemniej jednak nie powinien ich przekazywać innym podmiotom, a najpóźniej po zaprzestaniu praktyki detektywistycznej musi zniszczyć je.

By odnaleźć biuro detektywistyczne w swej okolicy najłatwiej będzie posłużyć się dostępem do internetu. W internecie odnajdziemy sporo propozycji biur detektywistycznych: Lampart