Chcesz robić dobre zdjęcia? – przeczytaj

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, ale tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Parę porad dla potencjalnego fotografa?

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, zadbaj o porządny obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Na pewno dobrą opinią cieszą się obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobrej jakości sprzęt fotograficzny zamówisz niedrogo online – Canon obiektywy). Trzeba tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Trzymaj aparat stabilnie, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, ponieważ profesjonaliści twierdzą, że światło to dusza fotografii. Zanim więc nauczymy się korzystać z światła zastanego i sztucznego, starajmy się rezygnować z mocnego światła. Niestety, sesja w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Odpowiednie światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, należy mieć to na uwadze. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy oryginalne chmury na błękitnym niebie. Uwaga! Czasami zapomnij o symetrii. Stary kościółek w środku kadru? Zero inwencji. Takie ujęcia to już przeszłość. Dodatkowo, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową!Nie bądź barbarzyńcą i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci ani dłoni. To naprawdę boli …

Czy komentarze z www (http://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,oferta-sportowe.html) były o tyle inspirujące, że masz chęć stworzyć swój? Zachęcamy Cię gorąco. Będzie to dla nas ogromna pomoc.

patrząc na takie zdjęcie. Takie niedociągnięcia przeważnie spowodowane są niestety…lenistwem, ponieważ bardzo rzadko nie ma możliwości skorygowania ujęcia. Dlatego sprawdzajmy nasze poczynania na wyświetlaczu. Zdyscyplinowany fotograf korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Zadbaj o tłoZaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!