Sterowanie firmą przy zastosowaniu rozwiązań erp

Prowadzenie firmy stało się w ostatnich dziesięcioleciach czymś znacznie poważniejszym, niż tylko wydawaniem zadań podwładnym. A i także w drugiej połowie dwudziestego stulecia, gdy zaczęły się tworzyć naprawdę duże korporacje, kierownicy mimo utrudnień w wykorzystywaniu komputerów zaczęli szukać rozwiązań, które usprawniają w różny sposób działanie zarządów i ułatwiają pracownikom realizację ich zobowiązań. Ale prawdziwa rewolucja stała się dopiero wtedy, kiedy komputery wkroczyły do powszechnego użytku, zaczęły zajmować trochę mniej miejsca niż średniej wielkości pomieszczenie, a ich osiągi sięgnęły o wiele dalej niż do możliwości obliczania podstawowych działań. No i pojemność nośników pamięci…

Tak czy inaczej rewolucja nastąpiła i dzisiaj, po długotrwałym, powolnym, jednak trwałym rozwoju dostępny jest szereg typów systemów (samych produktów takiego rodzaju istnieją dziesiątki), jakich właściciele firm używają do organizowania pracy pracownikom i sobie.

Interesujesz się tym tematem? Czytaj więc dalej programy lojalnosciowe o tym wątku w nowym tekście, który dla Ciebie opracowaliśmy. Sądzimy, że Ci się spodoba.

Duża część tych oprogramowań jest rozpoznawalna jako trzyliterowy skrótowiec pochodzący od angielskich, ogólnych opisów funkcjonalności takiego programu. I tak przykładowo software zwany CRM oznacza w pełnej nazwie Customer Relationship Management i doskonale działa w pracy sporego sklepu detalicznego.

oprogramowanie SAP

Autor: © STRABAG AG
Źródło: © STRABAG AG

Nie można w zastanawianiu się nad wyborem odpowiedniego softu do zakupu zapominać o fakcie, że mimo nazwy, która w tym momencie znaczy Zarządzanie Relacjami z Klientem, system takiego typu może, choć nie musi, oferować znacznie, znacznie więcej, niż zapisywanie notatek i dodawanie skanów dokumentów transakcji do klientów fizycznych i firm, czy też dystrybutorów. Generalnie CRM jest w stanie zagwarantować archiwizowanie papierów, rozsyłanie firmowej korespondencji, management dniami wolnymi, wysyłanie krótkich komunikatów… opcji mamy mnóstwo.

W potężniejszych firmach dobrze funkcjonują również systemy znane pod skrótami ERP (Enterprise Resource Planning) i EIM (Enterprise Information Management). Jedno i drugie to także kompleksowe programy służące do dysponowania, zarządzania i kontrolowania środków oraz kadry, niezbędnych do wykonania długofalowego planu działania, na przykład realizacji dużej kampanii, niemałej inwestycji i innych spraw.

A w firmach, jakie manipulują dużymi masami towarów i produkcją, dość powszechnym softwarem jest MRP (Material Requirements Planning), to znaczy system sprawujący pieczę nad towarem, inwentarzem i efektami produkcji.
Źródło: