W jaki sposób należy trzymać przy sobie broń palną, najczęściej spotykane rodzaje pistoletowych kabur?

Noszenie broni jest obwarowane dużą ilością przepisów i nie każdy może ją w legalny sposób mieć. Wręcz odwrotnie, liczba osób mogących zakupić ją legalnie jest bardzo ograniczona, a zwykły obywatel nie będzie miał żadnej szansy na otrzymanie zezwolenia.

Rzecz jasna z broni korzystać mogą odpowiednie mundurowe służby, przede wszystkim policja oraz wojsko, a także w naprawdę wyjątkowych przypadkach zwykli obywatele, przykładowo przy jakimś poważnym i realnym zagrożeniu. Bardzo rygorystyczne są także reguły które dotyczą jej noszenia i przechowywania, tu również nie ma miejsca na udawanie amerykańskich kowbojów. W domu broń należy przechowywać w zabezpieczonym miejscu, tak żeby nie miały do niej dostępu postronne osoby, a podczas noszenia trzeba ją mieć zabezpieczoną w taki sposób, żeby nie wypadła lub nie została w prosty sposób wyciągnięta przez kogoś.

Jeśli chodzi o tę ostatnią rzecz najczęściej używane są różnego rodzaju kabury, które mają kształt pokrowca wykonanego z odpowiedniego materiału i przymocowanego w jakiś sposób do ciała czy ubrania. Generalnie kabury są dzielone na kilka różnych typów. Pierwszym podziałem jest materiał, z którego są zrobione, i tu można wyróżnić odmiany miękkie, półsztywne i sztywne. Każdy z tych rodzajów ma jakieś wady i zalety, przeważnie dobiera się je według preferencji właściciela i sytuacji, na jaką się je zakłada.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com

Podział drugi to miejsce przypięcia. Najbardziej popularne są kabury noszone na pasie. Przede wszystkim one pozwalają na dyskretne trzymanie przy sobie pistoletu, a dodatkowo zapewniają sporą wygodę podczas używania. Ich właściciele cenią je za sprawność wyciągania broni i kontrolę jej obecności, lecz w pewnych nietypowych sytuacjach nie będą zbyt wygodne.

Jeżeli przykładowo się będzie miało dużą ilość sprzętu ze sobą lub zajdzie potrzeba dobycia broni leżąc albo siedząc, to wtedy ukazująsię ich minusy. W przypadku akcji bojowych, gdzie najważniejsza będzie wygoda operatora a nie to, czy broń będzie widoczna, dużo lepiej będą się sprawdzać kabury udowe. Noszone są one w formie specjalnych paneli, jakie montuje się paskami do uda właściciela, przez co cały czas jest bardzo łatwy dostęp do broni.

kabura

Autor: OrwellianStuff
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza dobrze takie kabury sprawdzają się w przypadku noszenia większej ilości sprzętu, wtedy sięgnięcie po pistolet nie sprawia żadnego problemu.

Na filmach często zobaczyć także można broń wkładaną do specjalnych szelek, zakładanych na korpus pod ubranie. Tego typu kabury fobus są łatwe do ukrycia, zwłaszcza pod luźniejszą marynarką czy płaszczem, lecz wyciąganie broni z nich nie należy do najwygodniejszych.