Czytanie książek, a inne sposoby spędzania naszego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Obecnie czytanie jest stopniowo wypierane przez stosowanie nowych urządzeń, głównie urządzeń komputerowych i Internetu. Książki wciąż jednak mają znaczne grono odbiorców. Można to stwierdzić przykładowo na podstawie obserwacji jak dużo jest ludzi czytających w tramwajach, pociągach i innych środkach komunikacji. Czytanie jest rozrywką w znaczeniu tradycyjnym, oprócz samej czynności czytania wymaga od czytelnika także rozumienia i uruchomienia wyobraźni. Tym różni się przykładowo od oglądania telewizji, która to rozrywka nie potrzebuje zbytniej refleksji. Poza tym poprzez lekturę poszerza się zasób słownictwa, a czytelnik jest obyty z regułami gramatyki i pisowni języka, w jakim jest książka. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce często zaleca się czytanie literatury w tym języku, ponieważ poznają oni nowe zwroty. W szczególności polecane jest czytanie pozycji, które już się zna, co ułatwi zagłębianie się w ich treść.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bez obawy – zobacz link na stronie, który kieruje do analogicznej strony. Znajdziesz na niej zwracające uwagę wpisy w odniesieniu do omawianego tutaj zagadnienia.

Wybory czytelnicze zależą bowiem od gustu określonego człowieka, a każda osoba ten gust ma odmienny. wybory powinno się więc przeprowadzać metodą prób i błędów. Po odszukaniu ciekawej i odpowiadającej gustowi książce można na przykład zacząć czytać pozostałe pozycje tego samego autora. Następnie warto z kolei zainteresować się pozostałymi tytułami w ramach tego samego gatunku. W ten sposób zwiększa się szanse na znalezienie czegoś dobrego do czytania. Repertuar czytelniczy na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Intrygujące propozycje można odszukać tu –

Czytelnictwo na terenie Polski

Niestety w ostatnim czasie obserwuje się w Polsce drastyczny spadek poziomu czytelnictwa. Z najnowszych badań wnioskuje się, że tylko około 30% obywateli kraju czyta książkę w ciągu całego roku.

Pamiętaj, że istotna propozycja powinna być zaprezentowana w właściwy sposób. Przejrzyj trochę następnych wpisów i kup taki produkt, który Ci odpowiada.

Jest jednak również niezmienna grupa ludzi, którzy sięgają po lektury nagminnie i systematycznie i w ciągu roku sięgają po więcej niż 6. Aktualnie wiele ludzi przechodzi od czytania na papierze do ekranowego, a to także powinno wchodzić do badań czytelnictwa. Więcej czytają również dzieci, nierzadko z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.